Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

26.05.2009

Opodatkowanie ekwiwalentu za akcje

Pytanie podatnika: Według jakiej stawki podatkowej Wnioskodawca powinienem rozliczyć uzyskany dochód z tytułu ekwiwalentu wypłaconego za akcje?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 07.02.2009 r. (data wpływu – 09.02.2009 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne (data nadania 03.03.2009 r., data wpływu 05.03.2009 r.), na wezwanie Nr IPPB2/415-81/09-2/MK z dnia 19.02.2009 r. (data nadania 19.02.2009 r., data doręczenia 24.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego ekwiwalentu za akcje – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.02.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłaconego ekwiwalentu za akcje.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca od dnia 1 października 2008 r. jest emerytem. W grudniu otrzymał pierwszą ratę za należny ekwiwalent za akcje od byłego pracodawcy Elektrowni. Wypłaconą kwotę Wnioskodawca otrzymał pomniejszoną o 19% podatek. Wnioskodawca wskazuje, iż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty: 2.280 zł. Powyżej tej kwoty zaś, dochód z tytułu świadczenia otrzymanego przez emeryta lub rencistę podlega zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 opodatkowaniu w wysokości 10% należności.

Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy pismem z dnia 19.02.2009 r. r. Nr IPPB2/415-81/09-2/MK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez:

• wskazanie nazwy i adresu organu podatkowego (Naczelnika Urzędu Skarbowego) właściwego dla Wnioskodawczyni ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej,
• wskazanie przedmiotu wniosku, tj. czy wniosek dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, czy zdarzenia przyszłego,
• opisania precyzyjnie i dokładnie zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego,
• wskazanie, do jakiego źródła przychodu były pracodawca zakwalifikował, wypłacony Panu ekwiwalent za akcje,
• zadanie pytania odnośnie przedstawionego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego,
• uzupełnienie informacji poprzez złożenie oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej,
• oraz uiszczenia opłaty w wysokości odpowiadającej liczbie stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych,
• podanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP).

Braki formalne Wniosku zostały uzupełnione w terminie pismem z dnia 03.03.2009 r. (data wpływu 05.03.2009 r.). Ponadto z pisma z dnia 20.04.2009 r., uzupełniającego przesłaną informację wynika, że:

• Wnioskodawca na emeryturze przebywa od dnia 1.10.2008 r.,
• uzyskany przychód z tytułu wypłaty ekwiwalentu za akcje były pracodawca zakwalifikował, jako przychód z praw majątkowych,
• przedmiotowe wypłaty były dokonane w m-cu grudniu 2008 r. i styczniu 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Według jakiej stawki podatkowej Wnioskodawca powinienem rozliczyć uzyskany dochód z tytułu ekwiwalentu wypłaconego za akcje?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączących ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty: 2.280 zł. Powyżej tej kwoty zaś, dochód z tytulu świadczenia otrzymanego przez emeryta lub rencistę podlega zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy opodatkowaniu w wysokości 10% należności. Zdaniem Wnioskodawcy powinien zapłacić 10% podatku od wypłaconego ekwiwalentu, po potrąceniu kwoty 2.280 zł wolnej od podatku.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego s...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »