Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.05.2009

Umorzenie pożyczki z ZFŚS zmarłemu emerytowi

Pytania podatnika:
1. Czy niespłacona kwota będzie podstawą naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
2. Czy tę kwotę można traktować jako przychód dla pożyczkobiorcy PIT-8C?
3. Czy będzie długiem skarbowym?
4. Jak należy prawidłowo opodatkować umorzoną pożyczkę po zmarłej emerytce?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2009 r. (data wpływu 18.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez byłą pracownicę będącą na emeryturze, która zmarła – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.02.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia pożyczki zaciągniętej ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez byłą pracownicę będącą na emeryturze która zmarła.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Była pracownica jako emerytka 3 Batalionu Zabezpieczenia otrzymała w dniu 28.11.2005 r., pożyczkę mieszkaniową w wysokości 12.305,00 zł na wykup mieszkania (DECYZJA z dnia 28.11.2005 r.). W 2008 roku ww. emerytka zmarła pozostawiając niespłaconą pożyczkę w wysokości 5.095,00 zł.

Do Jednostki Wojskowej wpłynął wniosek o umorzenie niespłaconej kwoty pożyczki. W regulaminie 3 Batalionu Zabezpieczenia jest przewidziane umorzenie pożyczki z ZFŚS w przypadku śmierci pracownika z wystawieniem PIT-8C.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy niespłacona kwota będzie podstawą naliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych?
2. Czy tę kwotę można traktować jako przychód dla pożyczkobiorcy PIT-8C?
3. Czy będzie długiem skarbowym?
4. Jak należy prawidłowo opodatkować umorzoną pożyczkę po zmarłej emerytce?

Z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »