Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.05.2009

Wydatki na podwyższenie kapitału nie mogą być kosztem

Pytanie podatnika: Czy Spółka ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na obsługę prawną i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02.02.2009 r. (data wpływu 05.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.02.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podwyższeniem kapitału zakładowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest dealerem samochodowym, zajmuje się sprzedażą samochodów marki B i obsługą serwisową tych pojazdów. Prowadzi swoją działalność w W i we A. w W posiada dwie lokalizacje: przy ul. P – salon samochodowy i przy ul. W – serwisową stację obsługi. Zarówno przy ul. P jak i W pomieszczenia z których Spółka korzysta są wynajmowane. Nie spełniają one jednak standardów wymaganych przez markę, a ich modernizacja wymagałaby dużych nakładów finansowych. Spółka posiada również działkę budowlaną przy ul. T, na której w 2008 r. rozpoczęła budowę nowoczesnego salonu samochodowego z serwisową stację obsługi.

Spółka działa na rynku stosunkowo krótko, bo od września 2004 roku i nie osiągnęła jeszcze dochodów pozwalających na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych z osiągniętych do tej pory zysków. Dlatego też główny udziałowiec Spółki podjął decyzję o dopłacie do kapitału zakładowego, która pozwoli na zrealizowanie inwestycji i sfinansowanie jej w całości ze środków własnych.

W związku z podwyższeniem kapitału Spółka poniosła wydatki na obsługę prawną i zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych od podwyższonego kapitału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na obsługę prawną i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego?

Zdaniem Spółki:

Spółka ma prawo do zaliczenia wydatków poniesionych na obsługę prawną i kwotę zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego w koszty uzyskania przychodów.

O możliwości zaliczenia wydatków poniesionych w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego do kosztów uzyskania przychodów decydują przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych updop z dnia 15 lutego 1992 r. Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop w brzmieniu obowiązującym w 2008 roku kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Warunkiem zakwalifikowania pewnych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich celowe ponoszenie przez podatnika dla osiągnięcia przychodów. Zdaniem Spółki Ustawodawca celowo posłużył się pojęciem przychodów a nie przychodu. Liczba mnoga, w której użyto tego słowa wskazuje, że aby jakiś wydatek uznać za koszt w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop nie trzeba wykazywać zależności między nim a powstaniem konkretnego, poddającego się kwantyfikacji (mierzalnego) przychodu (Uchwała 7 Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 18 czerwca 2007 r. sygn. Akt II FPS 8/06).

Poniesione przez Spółkę wydatki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego będą miały pośredni związek na osiągany przez Spółkę przychód w przyszłości, nowoczesny salon samochodowy przyczyni się z pewnością do zwiększenia liczby klientów a tym samym zwiększenia ilości sprzedanych pojazdów, a to będzie miało wpływ na podwyższenie osiąganych przychodów podobne. Podobne zdanie wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 września 2008 (sygn. Akt III SA/Wa 973/08). W wyroku tym Sąd stwierdził, że powody podwyższenia kapitału mo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »