Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.05.2009

Opodatkowanie podatkiem VAT świadczeń z ZFŚS

Pytanie podatnika: Czy Spółka postępuje prawidłowo przy odsprzedaży pracownikom usług dofinansowywanych z ZFŚS, opodatkowując podatkiem VAT kwotę odpłatności ponoszonej przez pracownika i odliczając część podatku VAT naliczonego zawartego w cenie nabytej usługi odpowiadającą „części opodatkowanej” danej usługi?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 09 marca 2009 r. (data wpływu 13 marca 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odsprzedaży pracownikom usług dofinansowywanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności odsprzedaży pracownikom usług dofinansowywanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych oraz prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracownicy Spółki korzystają z usług rekreacyjnych (basen, fitness, siłownia, korty) oraz usług kulturalno-oświatowych (np. bilety na koncert), na które otrzymują częściowe dofinansowanie ze środków ZFŚS. Spółka pokrywa wartość ww. usług w części, w jakiej środki na jej zakup nie pochodzą ze środków ZFŚS, a następnie obciąża pracowników kwotą równą kwocie wydatkowanej ze środków Spółki i wystawia pracownikom z tego tytułu fakturę VAT. Spółka traktuje odsprzedawane pracownikowi świadczenia jako czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy czym za podstawę opodatkowania przyjmuje kwotę odpłatności ponoszonej przez pracownika na jej rzecz. Jednocześnie Spółka odlicza jedynie część podatku VAT naliczonego zawartego w cenie nabywanych usług, w proporcji do „części opodatkowanej” danej usługi.

Przykładowo, jeżeli Spółka kupi bilet finansowany w 60% ze środków ZFSS a w pozostałej części ze środków Spółki, a następnie Spółka wystawi pracownikowi fakturę VAT na kwotę odpowiadającą 40% wartości zakupionego biletu, to Spółka odlicza jedynie 40% podatku VAT naliczonego zawartego w cenie tego zakupionego biletu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka postępuje prawidłowo przy odsprzedaży pracownikom usług dofinansowywanych z ZFŚS, opodatkowując podatkiem VAT kwotę odpłatności ponoszonej przez pracownika i odliczając część podatku VAT naliczonego zawartego w cenie nabytej usługi odpowiadającą „części opodatkowanej” danej usługi?

Zdaniem Wnioskodawcy, odsprzedaż pracownikowi usługi, zakupionej w części ze środków Spółki (pozostała część pochodzi z ZFŚS) stanowi czynność opodatkowaną podatkiem VAT. Podstawę opodatkowania stanowi w tym wypadku kwota wnoszona przez pracownika na rzecz Spółki - art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Odnośnie natomiast prawa Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego, to zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W konsekwencji, w przypadku gdy Spółka nabywa określone towary, czy usługi, które następnie wykorzystuje do wykonywania czynności opodatkowanych (np. odsprzedaje je na rzecz pracowników), to przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zawarty w cenie odsprzedawanych towarów lub usług. Mając powyższe na uwadze i odnosząc się do kwestii możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu usług finansowanych z dwóch źródeł, tj. z ZFŚS oraz ze środków Spółki, należy zauważyć, że prawo do obniżenia podatku naliczonego należy rozpatrywać w zakresie, w jakim towar lub usługa jest wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Tym samym, jeżeli Spółka nabywa usługę finansowaną częściowo z własnych środków a w części z ZFŚS, a następnie odsprzedaje pracownikowi tę usługę po cenie równej kwocie, jaką sama zapłaciła z własnych środków (globalna cena usługi pomniejszona o dofinansowanie z ZFŚS) to oznacza, że nabyta usługa jest wykorzystywana do czynności opodatkowanych VAT w zakresie odpowiadając...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »