Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.05.2009

Sprzedaż działek nabytych w drodze spadku

Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni zamierza wraz z matką sprzedać 2 działki. Ze względu na wiek matki oraz stan zdrowia, Wnioskodawczyni obawia się, iż matka może nie doczekać transakcji sprzedaży działek. W takiej sytuacji będzie zobowiązana przeprowadzić postępowanie spadkowe po matce. Czy Wnioskodawczyni musi czekać jakiś okres czasu, by móc sprzedać te działki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 16.01.2009 r. (data wpływu 23.01.2009 r.) oraz piśmie (data wpływu 12.02.2009 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB2/415-40/09-2/MK z dnia 29.01.2009 r. (data nadania 29.01.2009 r., data doręczenia 02.02.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie sprzedaży działek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W 1995 r. rodzice Wnioskodawczyni przepisali jej gospodarstwo rolne w zamian za rentę. W 2001 r. Wnioskodawczyni wystąpiła z mamą o postępowanie spadkowe po tacie, który zmarł w 1995 r. (XI), ale tylko w zakresie tych działek, które wcześniej zostały wywłaszczone rodzicom Wnioskodawczyni pod budowę osiedla. Zgodnie z ustawą Wnioskodawczyni i jej mama miały prawo ubiegać się o teren niewykorzystany. Czyli o zwrot niewykorzystanych nieruchomości. Udało się odzyskać działkę 65/2 z obrębu 4-03-09 i dz. nr 57 z obrębu 4-03-22. Zgodnie z Postanowieniem Sądu z dnia 1 marca 2001 r. Wnioskodawczyni i jej mamie należy się po 1/2 części.

Pismem z dnia 29.01.2009 r. Nr IPPB2/415-40/09-2/MK wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku poprzez:

• Wskazanie, czy interpretacja przepisów prawa podatkowego ma być udzielona w zakresie ustawy o podatku od spadków i darowizn, czy podatku dochodowego od osób fizycznych. W złożonym wniosku zakreśliła Pani w części D.2 poz. 39 - podatek od towarów i usług oraz 42-podatek od spadków i darowizn, natomiast z analizy złożonego wniosku wynika, że przedmiotem interpretacji maja być przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od towarów i usług.
• Sformułowanie pytania i przyporządkowanie go do przedstawionego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz uiszczenia dodatkowej opłaty w wysokości 40,00 zł.
• Jeżeli intencją Pani jest, aby interpretacja została udzielona w zakresie podatku od spadków i darowizn proszę o sformułowanie pytania i przyporządkowanie go do przedstawionego własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego oraz uiścić opłatę w wysokości 40,00 zł.

Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w terminie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy odzyskując wywłaszczone rodzicom działki w latach 1977/78 i odzyskaną obecnie, Wnioskodawczyni z mamą będą płacić podatek dochodowy?
2. Chcąc sprzedać dwie działki w jednym roku kalendarzowym należy zapłacić podatek VAT? Czy to prawda, że jeżeli w jednym roku kalendarzowym sprzedaj...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »