Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

08.05.2009

Ustalenie daty nabycia nieruchomości

Pytanie podatnika: Od jakiej daty należy liczyć okres 5 lat własności mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2009 r. (data wpływu 27.01.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.01.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty nabycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 09.10.2008 r. Wnioskodawczyni sprzedała mieszkanie w P. za kwotę 238.000 zł. Mieszkanie to Wnioskodawczyni nabyła w 1999 r. na rynku pierwotnym od dewelopera na podstawie aktu notarialnego. Akt ten zobowiązywał dewelopera do wybudowania budynku i ustanowienia odrębnej własności mieszkania. W § 2 ww. aktu notarialnego, deweloper zobowiązał się wybudować mieszkanie do 31.12.2000 r., a Wnioskodawczyni zobowiązała się w tym terminie uiścić na rzecz dewelopera całą kwotę.

Pozwolenie na użytkowanie budynku, w którym było mieszkanie Wnioskodawczyni, uzyskano w dniu 30.01.2001 r. (§ 1 str. 4 aktu notarialnego).

Akt notarialny ustanawiający odrębną własność mieszkania został podpisany 28.01.2004 r. W § 4 tego aktu notarialnego została umieszczona informacja, iż wszelkie należności wobec dewelopera zostały uregulowane przed 01.01.2002 r.

Od 2002 roku deweloper mimo nalegań mieszkańców bloku miał problemy z ustanowieniem własności odrębnej poszczególnych lokali.

W związku z powyższym, własność odrębna została ustanowiona dopiero 28.01.2004 r., mimo zasiedlenia mieszkania od roku 2001.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Od jakiej daty należy liczyć okres 5 lat własności mieszkania?

Zdaniem wnioskodawcy:

Wnioskodawczyni uważa, iż okres 5 lat własności miesz...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »