Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

04.05.2009

Świadczenia urlopowe a koszty podatkowe

Pytanie podatnika: Czy świadczenia urlopowe, do których pracownicy są uprawnieni na podstawie regulaminu wynagradzania jako świadczeń innych niż wynagrodzenie za pracę, wypłacane im w wysokości i na zasadach jedynie odwołujących się do wymogów przewidzianych w ustawie z dnia 04 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych dla świadczenia urlopowego tam unormowanego, są dla Spółki kosztem uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną wydaną w dniu 19 grudnia 2008 r., Nr IBPB3/423-828/08/AP, przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w ten sposób, że stwierdza, iż stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu 23 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na wypłatę świadczeń urlopowych dla pracowników – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniosku z dnia 18 września 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, wynika, że Spółka zatrudniająca powyżej 20 pracowników nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ani nie wypłaca świadczenia urlopowego, o których mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U z 1996 r. Nr 70 poz. 335 ze zm.). W oparciu o przyjęty „Regulamin Wynagradzania” Spółka, oprócz wynagrodzeń, wypłaca pracownikom także określone świadczenia nazwane „urlopowymi”. Wypłacane one są po udzieleniu pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 kolejnych dni roboczych. Zasady wypłaty i wysokość świadczenia zostały określone w sposób podobny jaki przewidziany został w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Świadczenia te wypłacane są bez względu na sytuację życiową, rodzinną, czy materialną pracownika.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Spółka zadała pytanie, czy tego rodzaju świadczenie, zwane „urlopowym”, może stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (updop)?

Zdaniem Spółki, świadczenie to, jako świadczenie towarzyszące wynagrodzeniu, odwołujące się t...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »