Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.04.2009

Sprzedaż działek nie podlega VAT

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż działek wyodrębnionych z jednej, dużej otrzymanej w drodze darowizny podlegać będzie podatkowi od towarów i usług?

W odpowiedzi na wezwanie Pani z dnia 24 lutego 2009 r. (data wpływu 25 lutego 2009 r.) do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę indywidualnej pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 11 lutego 2009 r. znak, złożone na podstawie art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów wyjaśnia, co następuje.

W wyniku ponownej analizy sprawy, z uwzględnieniem zarzutów przytoczonych w wezwaniu do usunięcia naruszenia prawa, stwierdzono podstawę do zmiany ww. indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2009 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie wpłynęło pismo Pani z dnia 24 lutego 2009 r. (data nadania 24 lutego 2009 r.).

W piśmie tym, skierowanym do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, Pani wzywa Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa w interpretacji indywidualnej z dnia 11 lutego 2009 r.

Strona nie zgadza się z rozstrzygnięciem zawartym w ww. interpretacji, w którym stwierdzono, że sprzedaż działek wykorzystywanych w działalności rolniczej nie będzie sprzedażą majątku osobistego lecz majątku składającego się na przedsiębiorstwo rolne i będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Dotychczasowy przebieg sprawy:

W dniu 24 listopada 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni na podstawie umowy darowizny w styczniu 2008 r. otrzymała od brata działkę budowlaną o powierzchni 0,80 ha. Wspólnie z mężem na działce tej postanowiła wybudować dom mieszkalny. Zainteresowana zakupiła dokumentację i uzyskała pozwolenie na budowę. Jednocześnie uzyskała kredyt hipoteczny w kwocie 400.000 zł, przy czym chciała uzyskać kwotę 600.000 zł. Planowana kwota kredytu nie została przyznana z uwagi na sytuację na rynkach finansowych. Brak kwoty 200.000 zł, przewidywanej w projektach związanych ze sfinansowaniem budowy, zmusił Wnioskodawczynię do pozyskania innych źródeł finansowania tej budowy. W tej sytuacji zamierza ona dokonać podziału nieruchomości na kilka działek i sprzedaży zbędnych z jej punktu widzenia. Sprzedaż nieruchomości w całości będzie utrudniona, gdyż specjaliści w zakresie obrotu nieruchomościami wskazują, że na chwilę obecną występują trudności ze sprzedażą dużych działek budowlanych i proces sprzedaży takiej działki może ciągnąć się latami. Zainteresowana zaznaczyła, że nie prowadzi działalności gospodarczej i nie podejmowała żadnych czynności mających na celu zwiększenie wartości przedmiotowej działki. Ponadto wniosek został uzupełniony o informację, że grunty były uprawiane rolniczo i warzywniczo w okresie wegetacyjnym w 2008 r. W związku z tym, że Wnioskodawczyni nie posiada statusu rolnika, nie wystawiała faktur mogących udokumentować sprzedaż płodów rolnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż działek wyodrębnionych z jednej, dużej otrzymanej w drodze darowizny podlegać będzie podatkowi od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawczyni, działka została nabyta na cele prywatne do majątku osobistego i dopiero sytuacja na rynku finansowym zmusza Zainteresowaną do odsprzedaży jej części. Wobec powyższego uważa ona, że sprzedaż działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

W wydanej w dniu 11 lutego 2009 r. interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu – działając w imieniu Ministra Finansów na mocy upoważnienia wynikającego z § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – uznał stanowisko Wnioskodawczyni za nieprawidłowe.

W wydanej interpretacji wskazano na treść przepisów mających zastosowanie w sprawie, tj. art. 2 pkt 6, pkt 15 i pkt 19, art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 15 ust. 1 i ust. 2, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 3 i pkt 9, ustawy o podatku od towarów i usług.

W oparciu o przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzono, że Wnioskodawczyni nie będzie dokonywać sprzedaży majątku osobistego, lecz majątku składaj...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »