Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.04.2009

Rozliczenie w podatku VAT czynności darowizny przedsiębiorstwa

Pytanie podatnika: Jak powinno przebiegać rozliczenie czynności darowizny w zakresie podatku VAT i czy w przypadku darowizny przedsiębiorstwa istnieje obowiązek korekty VAT rozliczeniowego na podstawie art. 91 ustawy o VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770ze zm) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2009 r. (data wpływu 26.01.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia w podatku VAT czynności darowizny przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.01.2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia w podatku VAT czynności darowizny przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Dochody rozlicza w oparciu o podatkową książkę przychodów i rozchodów. Płaci podatek liniowy. W swojej działalności zajmuje się głównie produkcją drewnianych konstrukcji szkieletowych oraz produkcją drewnianych elementów dla budownictwa. Ze względu na pogarszający się stan zdrowia chce jeszcze w tym roku przekazać przedsiębiorstwo na rzecz syna. Przekazanie zamierza dokonać aktem darowizny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jak powinno przebiegać rozliczenie czynności darowizny w zakresie podatku VAT i czy w przypadku darowizny przedsiębiorstwa istnieje obowiązek korekty VAT rozliczeniowego na podstawie art. 91 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy:

W przypadku zbycia całego przedsiębiorstwa (definicja przedsiębiorstwa w oparciu o art. 55 k.c) a nie jego poszczególnych części, ma zastosowanie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, który mówi, że przepisów ustawy nie stosuje się do tego rodzaju czynności. A więc zbycie przedsiębiorstwa w rozpatrywanym przypadku w formie darowizny jest wyłączone spod działania ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 91 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku zbycia przedsiębiorstwa o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy, korekta podatku naliczonego określana w art. 91 ust. 1 do 8 ustawy jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa.

Ta zasada ma zastosowanie wyłącznie w przypadku gdy zbywca rozliczał podatek naliczony związany z zakupami, które w darowanym przedsiębiorstwie służyły zarówno sprzedaży opodatkowanej jak i czynnościom od których takie odliczenie nie przysługiwało. (Korekta zgodnie z proporcją o której umowa w art. 90 ustawy o VAT).

Na synu Wnioskodawcy jako nabywcy ciążyłby taki sam obowiązek a mianowicie byłby zobowiązany do dokonania korekt. Jak już wcześniej wspomniano Wnioskodawca wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane i nie jest zobowiązany do sporządzania korekt.

Wobec tego syn Wnioskodawcy jako nabywca przedsiębiorstwa nie będzie również do nich zobowiązany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wn...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »