Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.11.2005

Interpretacja US.E/33/10/2005 z dnia 20.06.2005 r. - Urząd Skarbowy w Skierniewicach

Pytanie podatnika:Wspólnik 2-osobowej spółki cywilnej użycza spółce do nieodpłatnego używania nieruchomość, która jest jego majątkiem własnym w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Czy powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń jeżeli wspólnicy należą do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), w związku z art. 14 ust. 2 pkt 8, ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w zapytaniu z dnia 14.03.2005 r. w sprawie skutków podatkowych użyczenia nieruchomości przez wspólnika spółce cywilnej, jeśli wspólnicy zaliczają się do I grupy podatkowej.

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Dorfin jest spółką cywilną dwuosobową, której wspólnicy ojciec i syn są członkami rodziny w rozumieniu art. 111 par. 3 ustawy - Ordynacja podatkowa i są zaliczani do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wspólnik użycza spółce do nieodpłatnego używania nieruchomość, która jest jego majątkiem własnym w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Użyczenie następuje od 01.09.2004 r.

Stanowisko w sprawie:

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki cywilnej gdzie podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych są wspólnicy (zaliczani do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn) a nie spółka. Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej, jednak prowadząc działalność gospodarczą, jest jednostką organizacyjną będącą odrębnym podmiotem gospodarczym. może zawierać umowy także ze wspólnikami. Spółka uważa, że w przypadku gdy jeden ze wspólników użycza nieruchomość spółce, u żadnego ze wspólników spółki cywilnej nie powstanie przychód z tytułu użyczenia nieruchomości, który należałoby zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Ocena prawna stanowiska:

Z przedstawionego wyżej stanu faktycznego wynika, że podstawę prawną do używania przez Spółkę cywilną nieruchomości stanowi umowa użyczenia. Jest to umowa cywilnoprawna, uregulowana przepisami art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. N...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »