Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.03.2009

Sprzedaż zdjęć poprzez portal internetowy

Pytanie podatnika: Czy w przedstawionym stanie faktycznym w Polsce Wnioskodawca obowiązany jest do opodatkowania powstałego dochodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wg skali i połączenia go z innymi dochodami np.: umowa o pracę) ustalonego w wysokości różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania w wysokości 50% (art. 22 ust. 9 pkt 3) przychodu i wpłacania bez wezwania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1a ww. ustawy)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2008 r. (data wpływu 25.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży zdjęć poprzez portal internetowy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu uzyskiwanego z tytułu sprzedaży zdjęć poprzez portal internetowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca wykonuje amatorskie zdjęcia fotograficzne. Zdjęcia te nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej. Strona wskazuje, iż nie wykonuje ich także na konkretne zlecenie klienta.

Wnioskodawca korzysta z możliwości umieszczania zrobionych zdjęć na ogólnodostępnej stronie (witrynie, portalu) internetowej, której właścicielem są osoby prawne mające siedzibę w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Możliwość umieszczania wykonywanych zdjęć uwarunkowana jest uprzednim zaakceptowaniem regulaminu działania portalu.

Z regulaminu tego wynika, że prawo do wykorzystania zdjęcia Wnioskodawcy (umieszczonego osobiście) może być zakupione przez dowolnego użytkownika tego portalu, który jest zainteresowany zrobionym przez Stronę zdjęciem.

Użytkownik portalu dokonuje zakupu jedynie możliwości wykorzystania tego zdjęcia dla swoich celów; nie przechodzą na tę osobę prawa autorskie do tego zdjęcia.

Prawo do wykorzystania zdjęcia może być wielokrotnie kupowane przez wielu różnych użytkowników portalu. W dowolnym czasie Strona ma możliwość wycofania zamieszczonego zdjęcia z portalu uniemożliwiając innym użytkownikom jego zakup.

Możliwość wykorzystania zdjęcia związana jest z koniecznością poniesienia opłaty, z której część stanowi wynagrodzenie dla autora zdjęcia, a część dla właściciela witryny (portalu internetowego) za udostępnianie możliwości umieszczenia na nim zdjęcia (prowizja).

Wynagrodzenie jest wypłacane na konto lub poprzez czek (kwota netto).

Regulamin portalu stanowi jeszcze, że „wszelkie prawa do zawartości (przez zawartość rozumiemy zdjęcia, grafiki itp.) umieszczone w portalu, w tym prawa autorskie i prawa własności zachowuje autor dzieła”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym w Polsce Wnioskodawca obowiązany jest do opodatkowania powstałego dochodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wg skali i połączenia go z innymi dochodami np.: umowa o pracę) ustalonego w wysokości różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania w wysokości 50% (art. 22 ust. 9 pkt 3) przychodu i wpłacania bez wezwania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1a ww. ustawy)?

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymane pieniądze (wpływające na konto) stanowią przychód z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 13 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dla ustalenia dochodu podlegającego opodatkowaniu w Polsce uprawnionym będzie zastosowanie kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy w wysokości 50% uzyskanego przychodu, gdyż są to przychody osiągane z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich. Ponadto strona wskazuje, iż obowiązana będzie na postawie art. 44 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bez wezwania wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% (wg skali) dochodu - kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy osiągniętym przychodem a kosztami jego uzyskania w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Powyższy przepis, stosownie do art. 4a ww. ustawy, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od o...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »