Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.02.2009

Refundacja kosztów kształcenia a PIT

Pytanie podatnika: Czy kwota otrzymanego z Urzędu Gminy „dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników” na podstawie art. 70b ustawy o systemie oświaty jest przychodem wolnym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w przypadku ww. zwolnienia przedmiotowego, ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli tak, to co zrobić z zaksięgowanymi w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztami kształcenia ucznia z 2 lat (2005-2007) a dotyczącymi płac, ZUS, kosztów bhp, szkoleń itp.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 listopada 2008 r. (data wpływu 12 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

- zwolnienia przedmiotowego - jest prawidłowe,
- kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego i kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca - prowadząc działalność gospodarczą od 15 lipca 1991 r. (PKD - 50.20.A) zatrudnia i kształci pracowników młodocianych (umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego) w zawodach blacharz samochodowy - 3 lata nauki zawodu oraz lakiernik samochodów - 2 lata nauki zawodu.

Po ukończeniu nauki zawodu i pozytywnym zdaniu egzaminu praktycznego i teoretycznego oraz uzyskaniu tytułu czeladnika w wyuczonym zawodzie Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Gminy z wnioskiem o przyznanie „dofinansowania kosztów kształcenia” zgodnie z art. 70b ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Dotychczas, po ukończeniu nauki zawodu ucznia, na zasadach uchylonego już art. 27 o ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, przyznawane były przez Urząd Skarbowy „ulgi uczniowskie”, które obniżały należny do budżetu podatek dochodowy, ale z dniem 1 stycznia 2001 r. zostały ulgi zniesione, a zastąpiono je „dofinansowaniem z budżetu państwa kosztów kształcenia młodych pracowników” przyznawane przez Urząd Gminy, Urząd Miasta w ramach dotacji celowej (art. 70b ust. 8 ustawy o systemie oświaty).

Wnioskodawca jednocześnie podaje, iż w 2008 r. ww. dofinansowanie otrzymał.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy kwota otrzymanego z Urzędu Gminy „dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników” na podstawie art. 70b ustawy o systemie oświaty jest przychodem wolnym od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Czy w przypadku ww. zwolnienia przedmiotowego, ma zastosowanie art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych... Jeżeli tak, to co zrobić z zaksięgowanymi w podatkowej księdze przychodów i rozchodów kosztami kształcenia ucznia z 2 lat (2005-2007) a dotyczącymi płac, ZUS, kosztów bhp, szkoleń itp.?

Zdaniem Wnioskodawcy otrzymana z Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy kwota „dofinansowania” przyznana jest w ramach dotacji celowej z budżetu państwa, stąd wolna jest od podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) a także dlatego, że wprowadzona jest w miejsce uchylonej już „ulgi uczniowskiej”. Koszty kształcenia ucznia w okresie nauki zawodu, za którego wyszkolenie Wnioskodawca otrzymał „dofinansowanie” są kosztami uzyskania przychodu.

Koszty te nie są bezpośrednio sfinansowane z kwoty „dofinansowania”, o czym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 56 ww. ustawy, ponieważ ww. „dofinansowanie” Wnioskodawca uzyskał dopiero po ukończeniu nauki zawodu przez ucznia.

Zdaniem Wnioskodawcy

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »