Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.02.2009

Zwrot kosztów wyżywienia oraz przejazdów taxi a zwolnienie z PIT

Pytanie podatnika: Czy musi być pisemna zgoda pracodawcy na poniesienie wyższych kosztów delegacji? Czy możliwe jest rozliczenie delegacji na podstawie dokumentów, czy też należy rozliczyć delegacje na podstawie limitów, a to co zostało zwrócone ponad limit opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Fabryki .... S.A., przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2008 r. (data wpływu 04 listopada 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwracanych pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej kwot wydatków:

- za nocleg stwierdzonych fakturą w wysokości przekraczającej limit określony w rozporządzeniu - jest prawidłowe,
- za wyżywienie stwierdzonych paragonem lub innym bezimiennym potwierdzeniem płatności z restauracji oraz za dojazdy stwierdzonych paragonem lub innym bezimiennym potwierdzeniem płatności z przejazdu taxi – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 listopada 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zwracanych pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej kwot wydatków za nocleg stwierdzonych fakturą oraz wydatków za wyżywienie i dojazdy stwierdzonych paragonem lub innym bezimiennym potwierdzeniem płatności.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Pracownik wnioskodawcy wyjeżdża w zagraniczne delegacje służbowe. Po powrocie do rozliczenia delegacji przedstawia między innymi następujące dokumenty, które potwierdzają poniesienie wydatków:

1. wydatki związane z noclegiem – faktura (wyższa niż limit),
2. wyżywienie – paragony bądź inne potwierdzenia płatności z restauracji (bezimienne – suma wyższa niż limit),
3. dojazdy – paragony bądź inne bezimienne potwierdzenia płatności z przejazdu taxi.

Na wszystkie te wydatki pracownik otrzymał zgodę pracodawcy.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytania:

1. Czy musi być pisemna zgoda pracodawcy na poniesienie wyższych kosztów delegacji?
2. Czy możliwe jest rozliczenie delegacji na podstawie dokumentów, czy też należy rozliczyć delegacje na podstawie limitów, a to co zostało zwrócone ponad limit opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawcy paragony i inne dokumenty potwierdzające płatność za taxi i wyżywienie może rozliczyć, jako ekwiwalent (czy zapewnienie wyżywienia) bądź inne koszty związane z podróżą służbową pracownika, przy czym nie wypłaca diet i dojazdów w ramach limitów. Zwroty tych kosztów stanowią zwolnienia przedmiotowe w ramach art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiedź na pytanie w pkt 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji.

Wniosek w zakresie pytania w pkt 1 zostanie rozpatrzona postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródła przych...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »