Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

23.01.2009

Prywatny najem a podatek VAT

Pytanie podatnika: Czy od dnia kiedy Wnioskodawca został czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinien rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt a ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowywała żona?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16.09.2008 r. (data wpływu 03.10.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie najmu lokali mieszkalnych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.10.2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 27.11.2008 r. (data wpływu 01.12.2008 r.) i pismem z dnia15.12.2008 r. (data wpływu 19.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozpoznania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług w zakresie najmu lokali mieszkalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Ze środków stanowiących wspólny dorobek małżeństwa Wnioskodawca z żoną nabył lokale mieszkalne na wynajem.

Stosownie do treści art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2000 r. małżonkowie odliczyli od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na zakup lokali mieszkalnych na wynajem wraz z wydatkami na zakup działek pod budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego na wynajem.

Trzy mieszkania są własnością łączną małżeństwa, a jedno mieszkanie stanowi współwłasność Wnioskodawcy i jego żony oraz innego małżeństwa (wspólność łączna). Mieszkania są wynajmowane na cele mieszkalne dla studentów.

Najem mieszkań na cele mieszkalne niezwiązany z działalnością gospodarczą (najem prywatny).

Co roku składane było oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z najmu prywatnego u żony. Żona wybrała sposób opodatkowania - zasady ogólne. z tytułu najmu prywatnego na cele mieszkalne. Żona nie była podatnikiem VAT. W 2007 r. złożono w ustawowym terminie oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodów z tytułu najmu u żony. Dnia 25.04.2007 r. Wnioskodawca podpisał z żoną umowę o rozdzielności majątkowej.

Dnia 10 czerwca 2008 r. żona otrzymała indywidualną interpretację w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko, że mimo rozdzielności do końca 2007 r. żona opodatkowuje 100% dochodów z tytułu najmu prywatnego mieszkań.

Zgodnie z pouczeniem interpretacja chroni tylko żonę.

Od dnia 16.03.2006 r. Wnioskodawca prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT.

Wynajmuje w ramach działalności gospodarczej w galerii handlowej myjnię samochodową, którą z kolei podnajmuje innemu podmiotowi gospodarczemu. Usługę wynajmu myjni opodatkowuje stawką 22%.

Od 2008 r. wykazuje w deklaracji VAT-7 obrót zwolniony z tytułu najmu prywatnego zgodnie z obowiązkiem podatkowym tj. otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W odpowiedzi na wezwanie nr IPPP3/443-14/08-4/RK Wnioskodawca wskazał, że:

- stroną podpisującą umowy najmu w latach 2006 r., 2007 r., 2008 r. była zawsze żona,
- zgodnie ze składanymi w latach 2006 r., 2007 r. oświadczeniami o opodatkowaniu całości dochodu osiąganego ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przez żonę - podatek dochodowy z tytułu wykonywania umów najmu rozliczała żona,
- w 2008 r. nie złożono oświadczenia (rozdzielność majątkowa w trakcie 2007 r.) podatek dochodowy z tytułu wykonywania umowy najmu Wnioskodawca rozlicza po 50%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy od dnia kiedy Wnioskodawca został czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinien rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt a ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowywała żona?

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »