Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.01.2009

Sprzedaż inwestycji w obcych środkach trwałych

Pytanie podatnika: Czy przychody uzyskane ze sprzedaży „Inwestycji w obcych środkach trwałych” będą przychodami podatkowymi, a nie umorzona wartość tych inwestycji będzie kosztem podatkowym?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 01 października 2008 r. (data wpływu 3 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży „inwestycji w obcych środkach trwałych” - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów ze sprzedaży „inwestycji w obcych środkach trwałych”.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jawna prowadzi działalność, której przedmiotem jest handel detaliczny obuwiem i odzieżą wiodących firm w Polsce. Działalność prowadzona jest od 1 października 1991 r. w wynajętych lokalach, które Spółka przystosowuje do potrzeb własnych. Spółka poniosła znaczne nakłady na przystosowanie wynajętych pomieszczeń na sklepy, które w ewidencji Spółki figurują jako „Inwestycje w obcych środkach trwałych”, których okres amortyzacji wynosi 10 lat. Ze względu na niskie utargi w niektórych sklepach, Spółka zamierza sprzedać deficytowe punkty sprzedaży, tzn. nakłady – „Inwestycje w obcych środkach trwałych” innym podmiotom. Inwestycje te nie są w pełni umorzone. Jedna w 50%, druga w 10%. Dotychczasowe umorzenie inwestycji o wartości 36 tys. zł wynosi 17 tys. zł. Umorzenie drugiej inwestycji o wartości początkowej 170 tys. zł wynosi 20 tys. zł.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy przychody uzyskane ze sprzedaży „Inwestycji w obcych środkach trwałych” będą przychodami podatkowymi, a nie umorzona wartość tych inwestycji będzie kosztem podatkowym?

Zdaniem wnioskodawcy w powyższej sprawie stosuje się przepisy art. 24 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z zastosowania tych przepisów wynikają skutki podatkowe w postaci:

Dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 wykorzystywanych na potrzeb działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b, a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększoną o sum odpisów amortyzacyjnych.

Reasumując, wg Spółki przychód ze sprzedaży „Inwestycji w obcych środkach trwałych” będzie przychodem podatkowym a nie umorzona wartość tych inwestycji będzie kosztem podatkowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »