Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

19.01.2009

Podział majątku a podatek od sprzedaży nieruchomości

Pytanie podatnika: Czy istnieje po stronie Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 26.10.2008 r. (data wpływu 30.10.2008 r.) oraz piśmie z dnia 21.12.2008 r. (data nadania 22.12.2008 r., data wpływu 24.12.2008 r.) uzupełniające braki formalne na wezwanie Nr IPPB4/415-75/08-2/MO z dnia 10.12.2008 r. (data nadania 11.12.2008 r., data odbioru 19.12.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30.10.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni, w 2002 r. kupiła wraz z mężem działkę gruntu o powierzchni ok. 3 ha, która weszła w skład ich majątku wspólnego („działka”).

W dniu 10 stycznia 2005 roku zawarli przed notariuszem umowę o rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Zgodnie z tą umową właścicielką działki została Wnioskodawczyni, natomiast mąż otrzymał w zamian inny majątek o równoważnej wartości.

W grudniu 2006 roku Wnioskodawczyni rozwiodła się. Zamierza obecnie sprzedać należącą do jej majątku odrębnego działkę. Wnioskodawczyni postanowiła najpierw podzielić przedmiotową działkę na 5 mniejszych działek. Sprzedaż ta miałaby mieć charakter jednorazowy, bez zamiaru częstotliwości. Dodatkowo Wnioskodawczyni podkreśla, iż działka została przyznana jej na własność w umowie o rozdzielności majątkowej małżeńskiej i że nie została kupiona w celu jej odsprzedaży.

Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej (nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług). Przedmiotowa nieruchomości nie była wykorzystywana do celów zarobkowych.

Pismem Nr IPPB4/415-75/08-2/MO z dnia 10.12.2008 r. wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnieniu wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego. Wnioskodawczyni pismem z dnia 21.12.2008 r. (data wpływu 24.12.2008 r.) doprecyzował stan faktyczny informacją, że zarówno majątek otrzymany przez Wnioskodawczynię po zawarciu umowy o rozdzielności majątkowej, jak i majątek otrzymany przez jej męża po zawarciu ww. umowy, należały do majątku wspólnego, przy czym majątek ten został podzielony tak, aby każdej ze stron przypadł majątek takiej samej wartości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1. Czy istnieje po stronie Wnioskodawczyni obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)?
2. Czy Wnioskodawczyni może zostać uznana za płatnika podatku od towarów i usług zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)?

Zdaniem Wnioskodawczyni, w opisanym przypadku nie istnieje po jej stronie obowiązek zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego ze sprzedaży nieruchomości, wskazanego w art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Działka została nabyta w 2002 r., a więc ponad 5 lat temu, stanowi majątek osobisty Wnioskodawczyni oraz nie była ani nie jest wykorzystywana do celów zarobkowych. Konieczność jej sprzedaży wynika z trudnej sytuacji rodzinnej Wnioskodawczyni. Ponadto czynność sprzedaży działki będzie wykonywana jednorazowo, bez zamiaru wykonywania czynności sprzedaży w sposób częstotliwy, czy też wielokrotnie, stąd też według Wnioskodawczyni nie można jej uznać za podatnika podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Wnioskodawczyni wskazuje, iż nieruchomość została ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »