Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.12.2008

Opodatkowanie dochodu małżonków ze sprzedaży wspólnej nieruchomości

Pytanie podatnika: Czy dochód uzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości przez małżonków nieposiadających rozdzielności majątkowej, będących we wspólnocie małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007 r. nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15.09.2008 r. (data wpływu 18.09.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości — jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.09.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem, posiadający ustawową wspólność majątkową nabyli w drodze darowizny działkę niezabudowaną w dniu 23.01.2008 r. Działkę tę sprzedano w dniu 19.08.2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dochód uzyskany w wyniku sprzedaży nieruchomości przez małżonków nieposiadających rozdzielności majątkowej, będących we wspólnocie małżeńskiej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na podstawie art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Wnioskodawczyni, przychód osiągnięty przez małżonków posiadających wspólność majątkową nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Małżonkowie posiadają ustawową wspólność majątkową bez żadnych ograniczeń, sprzedaż nastąpiła w wykonaniu obojga małżonków łącznie, podmiotem przychodu ze sprzedaży byli zatem oboje małżonkowie łącznie, nie ma więc możliwości ustalenia udziałów w przychodzie każdego z małżonków oddzielnie. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w art. 43 § 1 co prawda definiuje, że oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym, ale nie jest to w żaden sposób równoznaczne z tym, że można podzielić wartość majątku wspólnego po połowie, ponieważ już § 2 tego artykułu mówi, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Tak więc wspólność ustawowa oznacza jedynie, że posiadaczami majątku wspólnego są obydwoje małżonkowie bez rozgraniczania jakiejkolwiek części posiadania przez poszczególnych małżonków i jedynie dla ważnych powodów każdy z małżonków może żądać ustalenia w jakim stopniu przyczynił się do powstania tego majątku, co wcale nie oznacza, że ktokolwiek, nawet Urząd Skarbowy mógłby tego dokonać. To prawo zgodnie z art. 43 § 2 KRO przysługuje tylko i wyłącznie jednemu z małżonków. Poza tym wspólność ustawowa małżeńska zaliczana jest do wspólności łącznej, bezułamkowej, bezudziałowej, przez co należy rozumieć, że żaden z małżonków nie ma określonego w ułamku udziału w majątku wspólnym. Skoro więc nieruchomość objęta była wspólnością majątkową małżeńską, to przychód wchodzi w skład wspólności majątkowej małżeńskiej.

Według Wnioskodawczyni ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 1 bardzo jasno precyzuje że „Ustawa reguluje opodatkowanie ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »