Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

12.12.2008

Sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku

Pytanie podatnika: Czy w przytoczonej sytuacji uiszcza Pan podatek dochodowy od wartości sprzedażnej (ceny z umowy) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w wymiarze proporcjonalnym do wartości nabycia tego prawa tylko w roku 2008?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2008 r. (data wpływu 30 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku — jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Rodzice Pana zmarli: matka 19 kwietnia 2000 r., ojciec 19 czerwca 2008 r. Nie posiada Pan rodzeństwa. Rodzice byli współwłaścicielami własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego o powierzchni ok. 65 m2 i szacunkowej wartości rynkowej 300.000 zł. Z dniem 19 kwietnia 2000 r. nabył Pan z mocy prawa (art. 924 K.c. — spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy i art. 925 K.c. — spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku) w drodze dziedziczenia ustawowego jedną drugą całości spadku po zmarłej matce wprost; jedną drugą spadku nabył wprost w tej dacie z mocy prawa ojciec — jedyni spadkobiercy ustawowi.

Tym samym od dnia 19 kwietnia 2000 r. nabył Pan w ramach spadku po zmarłej matce jedną drugą prawa do jej udziału we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Od dnia 19 kwietnia 2000 r. przysługiwał tym samym Panu nabyty udział jednej czwartej we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego; udział w wymiarze trzech czwartych przysługiwał Pana ojcu. Z dniem 19 czerwca 2008 r. nabył Pan z mocy prawa wprost spadek po zmarłym ojcu — w  całości, jako jedyny spadkobierca — w tym nabył pozostałe trzy czwarte udziału zmarłego ojca we własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego. Wskazane własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego zbywa Pan przed okresem jednego roku od daty nabycia w spadku po ojcu (19 czerwca 2008 r.) pozostałych trzech czwartych udziału.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przytoczonej sytuacji uiszcza Pan podatek dochodowy od wartości sprzedażnej (ceny z umowy) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w wymiarze proporcjonalnym do wartości nabycia tego prawa tylko w roku 2008...

Zdaniem Wnioskodawcy, należy uiścić podatek dochodowy od wartości sprzedażnej (ceny z umowy) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w wymiarze proporcjonalnym do wartości nabycia tego prawa tylko w roku 2008 tj. podatek liczony od trzech czwartych wartości sprzedażnej własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Pozostała część udziału Wnioskodawcy w zbywalnym w 2008 r. własnościowym spółdzielczym prawie do lokalu mieszkalnego (w wymiarze jednej czwartej udziału po zmarłej matce) została bowiem przez Wnioskodawcę nabyta z mocy prawa już z dniem śmierci ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »