Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.08.2007

Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn według przepisów przejściowych

Pytanie podatnika: Czy wnuk zmarłego w sierpniu 2006 r. spadkodawcy będzie płacił podatek od spadków i darowizn według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r. oraz od jakiego udziału wartości nieruchomości, czy od 4/6 wartości, czy od 4/6 pomniejszonych o połowę (50% na rzecz córki zmarłego)?

W dniu 07-02-2007 r. do tut. urzędu skarbowego wpłynęło pismo wnioskodawcy z zapytaniem czy wnuk będzie płacił podatek od spadków i darowizn według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r.? Jeżeli tak to od 4/6 wartości nieruchomości, czy od 4/6 pomniejszonych o połowę (50% na rzecz córki zmarłego)?

Pismem z dnia 12.02.2007 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 23 marca 2007 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm., zwanej dalej ustawą — Ordynacja podatkowa), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 4 ustawy — Ordynacja podatkowa, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Wnioskodawca jest wnukiem zmarłego, który w drodze testamentu uczynił wnuka jedynym swoim spadkobiercą. W testamencie jest zapis na rzecz córki zmarłego, które jest zobowiązaniem wnuka do zapłaty 50% wartości spadku netto. Zmarły w dniu 09 sierpnia 2006 roku spadkodawca, nie był jedynym właścicielem nieruchomości, ponieważ wcześniej zmarła jego żona, dlatego, jak podaje wnioskodawca, współwłaścicielkami stały się dwie córki. Obecna sytuacja, zdaniem wnioskodawcy, jest następująca: właścicielami nieruchomości (spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego), są po 1/6 części córki zmarłego, zaś 4/6 posiada wnuk. W dniu 9 lutego 2007 r. upływa półroczny okres przyjęcia spadku. Wniosek o otwarcie testamentu oraz przyjęcie spadku został złożony przez wnuka do sądu rejonowego w lutym b. r. orzeczenie sądu uprawomocni się po 31.12.2006 r.

Wnioskodawca zadał pytanie z zakresu podatku od spadków i darowizn: Czy wnuk będzie płacił podatek od spadków i darowizn według zasad obowiązujących przed 1 stycznia 2007 r.? Jeżeli tak to od 4/6 wartości nieruchomości, czy od 4/6 pomniejszonych o połowę (50% na rzecz córki zmarłego)?

Precyzując wniosek wnioskodawca wyjaśnił, iż wprawdzie przyjęcie spadku nastąpiło w dniu otwarcia, tj, w dniu śmierci spadkodawcy czyli 9 sierpnia 2006 r., jednak obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu dotyczącego przyjęcia lub odrzucenia spadku. Dodatkowo wg art. 4 nowo obowiązującej ustawy o podatku od spadków i darowizn, otwarte po dniu 12 maja 2006 r. spadki, rozliczane są „podatkowo” wg nowych przepisów. Oznacza to, iż zdaniem wnioskodawcy, wnuk nie płaci podatku od spadków i darowizn, jeżeli w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia sądu złoży oświadczenie o przyjęciu spadku do urzędu skarbowego. Reasumując wnuk nie płaci w tym przypadku podatku od spadków i darowizn, ponieważ podlega już przepisom...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »