Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.08.2007

Opłaty leasingowe zapłacone po rozwiązaniu umowy są kosztem

Pytanie podatnika: Czy kwota stanowiąca wartość ceny nabycia przedmiotu leasingu może być naliczona do kosztów uzyskania przychodów w sytuacji, gdy została uiszczona po wygaśnięciu umowy na skutek utraty przedmiotu leasingu?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pana na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 6 marca 2007 r. Nr PF/415-40/06 MJ/II/07 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 8 grudnia 2006 r. (uzupełnionym w dniach 22 stycznia 2007 r., 14 lutego 2007 r. i 2 marca 2007 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik w prowadzonej działalności gospodarczej użytkował samochód na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w dniu 23.10.2001 r. na 48 miesięcy. Przed upływem zakończenia umowy leasingu – w dniu 20.12.2004 r. przedmiot leasingu został skonfiskowany przez służby celne Białorusi. Podatnik spłacił wszystkie pozostałe do zapłaty raty oraz w dniu 14.10.2005 r. należności z tytułu rozliczenia końcowego umowy leasingu.

Zapytanie Podatnika dotyczyło możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych w celu wykonania zobowiązań wynikających z zawartej umowy leasingu w sytuacji, gdy utracił on możliwość korzystania z przedmiotu leasingu.

Zdaniem Podatnika może on zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszystkie wydatki związane z umową leasingu nawet w sytuacji wygaśnięcia umowy leasingu na skutek utraty przedmiotu leasingu.

Postanowieniem z dnia 6 marca 2007 r. Nr PF/415-40/06 MJ/II/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego. Powołując się na treść art. 23f ust. 1 ustawy o podatku dochodowym stwierdził, że wydatki dotyczące „wykupu przedmiotu leasingu” nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodów.

Pełnomocnik Podatnika korzystając z przysługującego prawa, wniósł zażalenie na powyższe postanowienie żądając jego uchylenia lub zmiany i wydania postanowienia zgodnego ze stanowiskiem strony. Zdaniem Pełnomocnika stanowisko zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego jest nieuzasadnione, bowiem ostatnia wpłata w części zaliczonej przez leasingodawcę na poczet ceny nabycia pojazdu została przez ten organ utożsamiona ze spłatą wartości początkowej środka trwałego, co wykluczało tę opłatę z kosztów uzyskania przychodów. Pełnomocnik wskazał, że wskutek utraty przedmiotu leasingu leasingobiorca spłacił pozostałe raty leasingowe oraz kwotę odpowiadającą cenie wykupu pojazdu, jednak z uwagi na to, że przedmiot leasingu przestał być własnością leasingodawcy nie było faktycznej i prawnej możliwości nabycia pojazdu przez leasingobiorcę. Zdaniem Pełnomocnika brak przedmiotu sprzedaży powoduje, że należność określona jako cena nabycia takiego charaktery mieć nie mogła. W ocenie Pełnomocnika kwota nazwana „tytułem nabycia” stanowi element wynagrodzenia leasingodawcy (jako opłata z tytułu utraty przedmiotu leasingu) i w związku z tym leasingodawca powinien dokonać korekty faktury wystawionej tytułem sprzedaży poprzez wskazanie inne...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »