Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.11.2008

Sprzedaż używanego samochodu osobowego

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż samochodu osobowego użytkowanego w Spółce od dnia 14 marca 2006 r. (na podstawie umowy leasingu operacyjnego), dłużej niż pół roku, jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu: 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży używanego samochodu osobowego — jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży używanego samochodu osobowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od dnia 14 marca 2006 r. na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkowany był w firmie samochód osobowy. Umowa leasingu została zawarta na 37 miesięcy, lecz na podstawie wniosku z dnia 5 czerwca 2008 r. o wcześniejsze rozliczenie, została ona wcześniej zakończona. W dniu 3 lipca 2008 r. zgodnie z treścią umowy po wystawieniu faktury VAT przez X S.A. i zapłaceniu kwoty należności, samochód stał się własnością Wnioskodawcy. Na podstawie otrzymanej faktury VAT, Spółka miała prawo do odliczenia 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6.000 zł. Z prawa tego nie skorzystała. W dniu 10 lipca 2008 r. ww. samochód został sprzedany osobie fizycznej, a sprzedaż została udokumentowana na paragonie fiskalnym i fakturze VAT z zastosowaniem zwolnienia od VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż samochodu osobowego użytkowanego w Spółce od 14 marca 2006 r., dłużej niż pół roku, jest zwolniona od podatku od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowego samochodu jest zwolniona od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 2 pkt 2 i art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.

Powyższe wynika z faktu, iż przedmiotowy samochód jest towarem używanym, bowiem był używany w firmie dłużej niż pół roku,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »