Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

30.10.2008

Obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących

Pytania podatnika:
1. Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie od dnia 1 listopada 2008 r. ewidencjonować obroty z tytułu wynajmu mieszkań dla osób fizycznych przy zastosowaniu kas rejestrujących, jeżeli usługi te nie będą w całym zakresie dokumentowane fakturą?
2. Czy z uwagi na fakt, że wszystkie należne opłaty za wynajem mieszkań w całości dokonywane są za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy Spółki oraz, że prowadzi ona szczegółowe ewidencje i dowody do tych transakcji, zastosowanie znajdzie zwolnienie ze stosowania kas rejestrujących i wystawiania faktur określone w poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 16 lipca 2008 r. (data wpływu do Izby Skarbowej w Poznaniu 21 lipca 2008 r., data wpływu do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 22 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie gospodarowania zasobami mieszkaniowymi, z której dochody zwolnione są z podatku dochodowego od osób prawnych oraz inną działalność nie korzystającą z tego zwolnienia.

Zwolnienie dochodów z działalności dotyczącej zasobów mieszkaniowych wynika z art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem dochody jednostek prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów podlegają zwolnieniu z opodatkowania.

Spółka jest również zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, świadczy usługi zwolnione z podatku oraz opodatkowane. Podstawowym przedmiotem jej działalności jest wynajem nieruchomości – mieszkań we własnych budynkach mieszkalnych dla osób fizycznych. Działalność ta zakwalifikowana jest do usług o symbolu PKWiU 70.2, których świadczenie jest zwolnione od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz poz. 4 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z tym, że odbiorcami tych usług są osoby fizyczne, to w myśl art. 111 ust. 1 ustawy o podatku VAT, podatnicy dokonujący sprzedaży tych usług zobowiązani są prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu kas fiskalnych. Od tej ogólnej zasady ustawodawca przewidział wyłączenia, które dotyczą podatników nie osiągających określonych w ustawie progów przychodów ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych, a także zwolnienia zawarte w przepisach wykonawczych do ustawy.

W przedmiotowej sprawie takim przepisem jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z § 2 pkt 2 tego rozporządzenia, od dnia 1 listopada 2008 r. czynności w zakresie usług wynajmowania nieruchomości na własny rachunek – PKWiU ex 70.2, jeżeli nie będą dokumentowane fakturą, będą musiały być ewidencjonowane przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym, Zainteresowany pomimo przekroczenia kwot granicznych określonych w rozporządzeniu z dnia 20 grudnia 2007 r. w sprawie kas rejestrujących (pow. 40.000 zł.), nie jest zobowiązany i dlatego nie posiada kas rejestrujących. Zwolnienie to wynika z § 2 i pkt 15 załącznika tego rozporządzenia.

Wszystkie obroty z tytułu wynajmowania mieszkań dla osób fizycznych ewidencjonowane są na podstawie dokumentów bankowych potwierdzających dokonane przez osoby fizyczne wpłaty, Wnioskodawca prowadzi też szczegółową ewidencję i sporządza dowody, z których wynika jakiej należności (transakcji) dotyczy zapłata.

Obowiązek zapłat za pośrednictwem banku dotyczy wszystkich najemców, co wynika z zawartych umów. Spółka nigdy nie przyjmuje wpłat gotówkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy Wnioskodawca zobowiązany będzie od dnia 1 listopada 2008 r. ewidencjonować obroty z tytułu wynajmu mieszkań dla osób fizycznych przy zastosowaniu kas rejestrujących, jeżeli usługi te nie będą w całym zakresie dokumentowane fakturą?
2. Czy z uwagi na fakt, że wszystkie należne opłaty za wynajem mieszkań w całości dokonywane są za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy Spółki oraz, że prowadzi ona szczegółowe ewidencje i dowody do tych transakcji, zastosowanie znajdzie zwolnienie ze stosowania kas rejestrujących i wystawiania faktur określone w poz. 38 załącznika do rozporządzenia z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących?

Zdaniem Wnioskodawcy

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »