Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.10.2008

Poczęstunek na szkoleniu

Pytanie podatnika: Czy koszty związane z zapewnieniem wyżywienia uczestnikom szkolenia (usługi gastronomiczne) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 01.07.2008 r. (data wpływu 10.07.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez Spółkę szkoleń dla kontrahentów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.07.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na usługi gastronomiczne w trakcie organizowanych przez Spółkę szkoleń dla kontrahentów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest producentem i sprzedawcą klejów, materiałów uszczelniających, domieszek do betonu, itp. Przy produkcji tego rodzaju towarów używa się często zaawansowanych technologii. Z uwagi na postęp technologiczny, czy wprowadzanie nowatorskich rozwiązań, często wprowadza się nowe towary, o udoskonalonych właściwościach. Dlatego też Spółka organizuje specjalistyczne szkolenia dla kontrahentów i klientów finalnych, w trakcie których przekazuje im informacje na temat sprzedawanych towarów, nowości w ofercie, możliwości zastosowania towarów, itp.

W związku z organizacją szkolenia Spółka ponosi wydatki między innymi na wynajem sali, w której odbywa się szkolenie, jak również na usługi gastronomiczne (cateringowe). W trakcie szkolenia uczestnicy mogą bowiem napić się kawy, herbaty, itp., mają możliwość skorzystania z drobnego poczęstunku, w niektórych wypadkach uczestnicy mają zapewniony obiad, itp. Spółka zazwyczaj otrzymuje odrębnie fakturę za wynajem sali i odrębnie fakturę za usługi gastronomiczne (poczęstunek w czasie szkolenia).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty związane z zapewnieniem wyżywienia uczestnikom szkolenia (usługi gastronomiczne) mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Zdaniem Spółki, szkolenia organizowane są w celu zapoznania kontrahentów z produktami sprzedawanymi przez Spółkę. Kontrahentami Spółki są przede wszystkim hurtownie, składy budowlane, markety budowlane, itp. Spółka w trakcie szkoleń informuje kontrahentów o możliwych zastosowaniach jej produktów, ich właściwościach, nowościach w ofercie, itp.

Spółka raz jeszcze pragnie podkreślić, że sprzedaje specjalistyczne produkty chemiczne. Z uwagi na specyfikę tych produktów kontrahenci Spółki muszą być zapoznani z ich właściwościami, sposobem aplikacji, zastosowaniem, itp. Jeśli kontrahenci nie dysponują odpowiednią wiedzą na temat produktu, z reguły nie są zainteresowani jego zakupem, nie potrafią przekazać odpowiednich informacji na ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »