Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

21.10.2008

Refakturowanie opłat administracyjnych i skarbowych

Pytanie podatnika: Czy prawidłowe jest zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, przy refakturze na kontrahenta, kosztów opłat administracyjnych i skarbowych, które przy zakupie były zwolnione od VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 czerwca 2008 r. (data wpływu: 1 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania opłat administracyjnych i skarbowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania opłat administracyjnych i skarbowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca świadczy usługi w zakresie projektowania systemów telekomunikacyjnych np. sieci telefonicznych, światłowodowych dla firm i odbiorców krajowych. W grudniu 2006 r. Spółka zawarła umowę z P. S.A. na opracowanie dokumentacji projektowej sieci światłowodowych na terenie miasta Gx. Prace projektowe trwały od grudnia 2006 r. do maja 2008 r. Umowa zawarta z P. S.A. określała oprócz wynagrodzenia za wykonanie dokumentacji projektowej, również zwrot kosztów opłat administracyjnych, skarbowych, uzgodnień poniesionych przez Wnioskodawcę – na zasadzie refaktury kosztów.

Za wykonanie dokumentacji projektowej Spółka wystawiła fakturę ze stawką podatku VAT w wysokości 22 %. Osobna faktura wystawiona została jako refaktura poniesionych kosztów – z różnymi stawkami podatku VAT:

1. koszty opłat administracyjnych i skarbowych – ze stawką VAT zwolnioną,
2. koszty uzgodnień – ze stawką VAT 22 %.

Do poniesionych kosztów Wnioskodawca nie doliczył narzutu własnego, a zastosowane kwoty i stawki podatku VAT były identyczne jakie zapłaciła Spółka przy ich zakupie.

Opłaty administracyjne i skarbowe dotyczyły uzyskania od organów państwowych pozwoleń i decyzji wymaganych prawem, ich adresatem jest P. S.A. (inwestor), a Wnioskodawca występował na mocy udzielonych mu pełnomocnictw.

Przykładowe poniesione opłaty refakturowane ze stawką podatku VAT zwolnioną, to opłaty skarbowe za:

– decyzje lokalizacji inwestycji celu publicznego,
– pozwolenie na budowę,
– opłaty za pełnomocnictwa do wniosków,
– opłaty sądowe za odpisy ksiąg wieczystych i KRS.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy prawidłowe jest zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, przy refakturze na kontrahenta, kosztów opłat administracyjnych i skarbowych, które przy zakupie były zwolnione od VAT?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Art. 8 ww. ustawy określa co należy rozumieć przez odpłatne świadczenie usług i w tym zakresie mieszczą się usługi projektowe opodatkowane wg podstawowej stawki podatku VAT, tj. 22 %. Ani ustawa o VAT, ani akty wykonawcze nie regulują zagadnienia refakturowania. Temat omawiany był jedynie w opiniach indywidualnych. W związku z powyższym – zdanie...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »