Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

11.06.2007

Przekazanie produktów rolnych na cele działalności gospodarczej

Pytanie podatnika: Czy podatnik, który prowadząc restaurację i hotel, wykorzystuje produkty ze swojego gospodarstwa rolnego ma prawo wystawiać faktury VAT RR i odliczać wykazany w nich podatek naliczony oraz czy wartość netto produktów rolnych wykazana na fakturze VAT RR jest dla niego kosztem uzyskania przychodu w pozarolniczej działalności gospodarczej?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) – po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej prawa podatnika do wystawiania faktur VAT RR oraz do odliczania wykazanego w nich podatku naliczonego – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 30.11.2006 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego 04.12.2006 r.), Pan X zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest przedsiębiorcą wykonującym działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu restauracji i hotelu oraz wykonywaniu usług polegających na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności odbiorcom zewnętrznym, w związku z którą jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Jednocześnie prowadzi gospodarstwo rolne (hodowla ryb), w związku z którym występuje jako tzw. rolnik ryczałtowy nie zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych. W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje produkty gospodarstwa rolnego. Zarówno działalność gospodarcza, jak i gospodarstwo rolne posiadają osobne wpisy do rejestru REGON jako jednostki lokalne.

W związku z powyższym, zwrócił się z zapytaniem czy ma prawo wystawiać faktury VAT RR i odliczać wykazany w nich podatek naliczony, przy zachowaniu pozostałych warunków odliczenia oraz czy wartość netto produktów rolnych wykazana na fakturze VAT RR jest dla niego kosztem uzyskania przychodu w pozarolniczej działalności gospodarczej. Zdaniem pytającego, nie stoi temu na przeszkodzie brzmienie art. 86 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) uzależniające prawo do odliczenia podatku naliczonego od faktu wykorzystania towarów do wykonywania czynności opodatkowanych. Ustawodawca nie czyni tutaj żadnych warunków co do sposobu nabycia, w szczególności nie musi to być nabycie w drodze umowy kupna-sprzedaży.
Postanowieniem z dnia 26.02.2007r. znak: PP/443-50/44653-11/07 Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku w części dotyczącej podatku od towarów i usług. W wydanym postanowieniu organ pierwszej instancji zajął stanowisko, iż w przedstawionym przez wnioskodawcę stanie faktycznym, przekazanie produktów rolnych na cele działalności gospodarczej nie stanowi odpłatnej dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 i 2 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług. W ocenie organu pierwszej instancji, aby można było mówić o sprzedaży towaru, muszą występować dwa odrębne podmioty, tj. zbywca i nabywca. W ramach tego samego podmiotu nie może zatem być mowy o przenoszeniu własności rzeczy, co jest istotą umowy sprzedaży. W przypadku prowadzenia bowiem przez jedną osobę fizyczną kilku przedsiębiorstw, tj. kilku rodzajów działalności gospodarczej, podatnik jest jeden, a mianowicie ta osoba fizyczna, a nie jej poszczególne przedsiębiorstwa. Zatem w opisanym stanie faktycznym, nie będzie miała miejsca dostawa i nabycie towarów, brak jest podstaw prawnych do wystawienia faktury, o której mowa w art. 116 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym do skorzystania z prawa do odliczenia podatku. Odnośnie stanowiska podatnika o nierównym traktowaniu podatników, organ podatkowy wskazał, iż Trybunał Konstytucyjny nie podważył poprawności powołanych przepisów.

W zakresie dotyczącym kosztów uzyskania przychodów, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Gliwicach wydał postanowienie z dnia 29.01.2007 r. wobec którego nie wniesiono zażalenia.

Na postanowienie z dnia 26.02.2007r. Pan X złożył do organu drugiej instancji zażalenie z wnioskiem o zmianę zaskarżonego postanowienia. W zażaleniu skarżący sformułował zarzuty naruszenia przepisów art. 120, 121 i 124 Ordynacji podatkowej oraz art. 86 i 115 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnicy,...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »