Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.10.2008

Rozliczenie nakładów w użyczonym lokalu

Pytanie podatnika: Czy koszty ww. inwestycji rozliczane w czasie jako koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne są zgodne z art. 22j ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana P., przedstawione we wniosku z dnia 09 czerwca 2008 r. (data wpływu do tut. Biura – 16 czerwca 2008 r.), uzupełnionym w dniu 31 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków inwestycyjnych poprzez odpisy amortyzacyjne – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m. in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wydatków inwestycyjnych poprzez odpisy amortyzacyjne.

Wniosek powyższy zawierał braki formalne. Dlatego też, pismem z dnia 18 lipca 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 31 lipca 2008 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Osoba fizyczna będąca podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzi działalność gospodarczą w formie apteki, w lokalu udostępnionym od innej osoby fizycznej na podstawie umowy użyczenia. Lokal użyczony nieodpłatnie na działalność apteki znajduje się w osobnym budynku na parterze i obejmuje 140 m2. Powierzchnia całego parteru wynosi 180 m2. Działalność gospodarcza jest prowadzona w tym pomieszczeniu od 10 lat. Właściciel apteki planuje przeprowadzić prace remontowo-budowlane całego budynku, w którym znajduje się użyczony na działalność lokal.

Zakres prac budowlanych obejmuje:

1. wykonanie elewacji zewnętrznej
2. wymianę kanalizacji
3. wykonanie nowej konstrukcji dachu wraz z pokryciem, ocieplenia stropu
4. wykonanie parkingu dla samochodów dla klientów
5. wykonanie ogrodzenia
6. wykonanie muru oporowego
7. wymianę kabli elektrycznych.

W uzupełnieniu wniosku wnioskodawca wskazał, iż:

– zgodnie z § 4 § 5 umowy użyczenia, „biorący do użyczenia obowiązany jest dokonywać we własnym zakresie i na własny koszt konserwacji przedmiotu użyczenia oraz remontów bieżących oraz niezbędnych dla funkcjonowania działalności, zmiany budowlane”,
– budynek jest jednopoziomowy, tzn. tylko parter,
– budynek stanowi odrębną nieruchomość i przeznaczony jest do prowadzenia działalności gospodarczej, ma charakter niemieszkalny.

W związku z powyższym zadano m. in. następujące pytanie:

Czy koszty ww. inwestycji rozliczane w czasie jako koszty podatkowe poprzez odpisy amortyzacyjne są zgodne z art. 22j ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem wnioskodawcy poniesione wydatki można potraktować jako inwestycję w obcym środku trwałym, ponieważ mają na celu przystosowanie obcego środka trwałego do potrzeb działalności gospodarczej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z przepisu tego wynika, że zaliczenie poniesionego wydatku do kosztów podatkowych jest uwarunkowane jego celowością. Między kosztem a przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy polegający na tym, iż poniesiony wydatek ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.

Stosownie do treści art. 22 ust. 8 ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-2...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »