Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

11.09.2008

Odliczenie VAT od zakupów inwestycyjnych

Pytanie podatnika: Czy Spółka miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług niezbędnych do wybudowania obiektu budowlanego, którego część jest wykorzystywana na działalność zwolnioną od podatku VAT, a część na działalność opodatkowaną – w takiej części procentowej, jaką wynajmowana część nieruchomości opodatkowana podatkiem VAT pozostaje w ogólnej powierzchni wybudowanej nieruchomości?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko sp. partnerska, przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2008 r. (data wpływu: 15 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zainteresowana wykonała inwestycje budowlaną polegającą na wybudowaniu obiektu budowlanego, w którym znajduje się przychodnia lekarska prowadzona przez Spółkę. Działalność ta jest zwolniona przedmiotowo od podatku VAT.

Spółka część tej nieruchomości wynajmuje jako lokal użytkowy i z tego tytułu nalicza 22 % podatek VAT. W projekcie budowlanym na budowę tego obiektu określono, iż będzie to budynek jako przychodnia lekarska dla społeczności Wojborza z punktem aptecznym. Spółka na podstawie umowy najmu lokalu użytkowego z dnia 2 stycznia 2008 r. wynajęła jako wyodrębniony lokal z przeznaczeniem na punkt apteczny. Ogólna powierzchnia wynajmowana na przedmiotowy punkt apteczny (lokal użytkowy) wynosi 31,21 m2. Z tego tytułu Spółka obciąża najemcę czynszem w wysokości 800 zł netto, do kwoty tej jest doliczany 22 % podatek VAT. Natomiast w pozostałej części budynku, prowadzona jest przez Podatnika przychodnia lekarska w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Działalność ta jest zwolniona przedmiotowo od podatku VAT. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

Budowa przedmiotowej nieruchomości była w części wykonywana przez firmę zewnętrzną, a częściowo wykonywana we własnym zakresie przez zatrudnionych pracowników. Spółka otrzymywała od firm zewnętrznych faktury VAT z podatkiem naliczonym, podatek naliczony zawarty był również w cenie materiałów budowlanych, kupowanych z własnych środków, a zużytych przez Podatnika na budowę tego obiektu. Spółka budując przedmiotowy obiekt wykonywała go z zamiarem przeznaczenia części jego pomieszczeń na wynajem lokalu użytkowego pod punkt apteczny.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka miała prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, zawartego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług niezbędnych do wybudowania obiektu budowlanego, którego część jest wykorzystywana na działalność zwolnioną od podatku VAT, a część na działalność opodatkowaną – w takiej części procentowej, jaką wynajmowana część nieruchomości opodatkowana podatkiem VAT pozostaje w ogólnej powierzchni wybudowanej nieruchomości?

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka, która dokonywała inwestycji budowlanej polegającej na wybudowaniu obiektu budowlanego, w której to nieruchomości będzie prowadziła w części działalność zwolnioną od podatku VAT (przychodnię zdrowia), a w części tej nieruchomości będzie prowadziła wynajem pomieszczeń użytkowych (opodatkowany 22 % podatkiem VAT) – miała prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w cenie materiałów i usług budowlanych – w takiej części w jakiej powierzchnia pomieszczeń przeznaczonych pod wynajem pozostaje w ogólnej powierzchni użytkowej całej nieruchomości.

W ocenie Podatnika uzasadnieniem słuszności takich twierdzeń jest wyrok ETS z dnia 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/OG S. G. I. u. V. A. przeciwko F. G., który stanowi:

1. w przypadku, gdy podatnik wykonuje równocześnie działalność gospodarczą opodatkowaną lub zwolnioną od podatku, i działalność niemającą charakteru gospodarczego, nienależącą do zakresu stosowania szóstej Dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych – wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku, odliczenie podatku od wartości dodanej naliczonego od wydatków związanych z emisją akcji i nietypowych cichych udziałów jest dopuszczalne tylko w takim zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika w rozumieniu art. 2 pkt 1 tej Dyrektywy,
2. ustalenie metod i kryteriów podział...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »