Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.05.2007

Odpłatne zbycie składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą

Pytanie podatnika: Czy od sprzedaży przedsiębiorstwa przed upływem 5 lat od dnia jego zakupu obowiązywać będzie stawka 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanego przychodu oraz czy kwotę uzyskaną ze sprzedaży nieruchomości można przeznaczyć na cele mieszkaniowe?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.) — po zakończeniu postępowania wszczętego postanowieniem z dnia 30 stycznia 2007 r. nr BI/415-0952/06 w sprawie zmiany postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tczewie z dnia 19 lipca 2006r., nr PD I /415-10/06 wydanego dla Pana, zawierającego pisemną interpretację co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego postanawia się z urzędu zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 2 maja 2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 18.05.2006 r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i zamierza sprzedać zakład produkcyjny przed upływem 5 lat od daty jego zakupu. W jego skład wchodzą: budynek piekarni z gruntem, środki trwałe oraz wyposażenie.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy przychód ze sprzedaży składników majątku w prowadzonej działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Zdaniem Podatnika przychód uzyskany z tej sprzedaży podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% z tym, że ma on prawo do zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jeżeli kwoty uzyskane ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe.

Postanowieniem z dnia 19 lipca 2006 r. nr PD I /415-10/06 Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych uregulowania nie przewidują odrębnych rozwiązań w zakresie sprzedaży przedsiębiorstwa, stąd uzyskany z tej sprzedaży przychód należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej. Do przychodów z tego źródła nie zalicza się przychodów ze zbycia składników majątku nie zaliczanych do środków trwałych ze względu na przewidywany okres ich używania krótszy niż rok oraz wyposażenia o wartości do 1.500 zł. W przypadku wystąpienia takich składników w momencie sprzedaży przedsiębiorstwa, będzie miał zastosowanie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy z dnia 26.07.1991 r. Jeżeli między końcem miesią...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »