Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.09.2008

Zwrot kosztów remontu wynajmowanego mieszkania nie jest przychodem

Pytania podatnika:
Czy otrzymane pieniądze stanowią w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód, a jeżeli tak to czy można skorzystać ze zwolnienia od tego podatku?
Czy kwoty nie stanowiące przychodu podlegały wykazaniu w zeznaniu za 2007 r.?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu do tut. Biura 20 maja 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych:

- w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanego zwrotu kosztów remontu i adaptacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe,
- w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanej rekompensaty za rozwiązanie umowy najmu - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymanego zwrotu kosztów remontu i adaptacji wynajmowanego lokalu mieszkalnego oraz otrzymanej rekompensaty za rozwiązanie umowy najmu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni była najemcą (tzw. przydział) lokalu w budynku nabytym od gminy przez prywatnego inwestora. Z chwilą zakupu tego budynku nowy właściciel wypowiedział wnioskodawczyni warunki najmu, w związku z czym skierowała ona do sądu pozew o ustalenie bezzasadności wypowiedzenia warunków najmu. W dniu 5 października 2007 r. podpisała z prywatnym inwestorem ugodę, w której zobowiązała się do wycofania wniesionego pozwu i dobrowolnego opuszczenia zajmowanego lokalu w zamian za kwotę 100.000,00 zł. Na kwotę tę złożyło się – 10.000 złotych tytułem rekompensaty finansowej za wcześniejsze ustanie stosunku najmu oraz 90.000 złotych tytułem zwrotu kosztów nakładów remontowych i adaptacyjnych poniesionych na zajmowany lokal. W styczniu 2008 r. wnioskodawczyni otrzymała od prywatnego inwestora PIT-8C, w którym wykazano wymienione wyżej kwoty jako jej przychód za 2007 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy otrzymane pieniądze stanowią w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód, a jeżeli tak to czy można skorzystać ze zwolnienia od tego podatku?
Czy kwoty nie stanowiące przychodu podlegały wykazaniu w zeznaniu za 2007 r.?

Zdaniem wnioskodawczyni przychód stanowi wyłącznie kwota 10.000,00 zł, bowiem kwota 90.000,00 zł jest wyłącznie zwrotem poniesionych przez nią nakładów remontowych. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego jako najemcy przysługiwało jej względem wynajmującego roszczenie o zwrot poniesionych nakładów. Wynajmujący uwzględniając jej roszczenie dokonał stosownej rekompensaty. Wnioskodawczyni uważa również, że w stosunku do kwoty 10.000,00 zł. może zastosować zwolnienie z podatku dochodowego, bowiem zawarta ugoda warunkowała dokonanie dla niej wypłaty od wycofania pozwu o ustalenie bezzasadności wypowiedzenia warunków najmu. Ugoda miała zatem charakter ugody sądowej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »