Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

10.05.2007

Impreza integracyjna finansowana ze środków obrotowych

Pytanie podatnika: Czy wartość wynikających z udziału w imprezie świadczeń dla pracowników jest zwolniona z opodatkowania?

DECYZJA

Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie działając na podstawie art. 14b 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 12.12.2006 roku na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z dnia 06.12.2006 r. znak: US.PDOF/415/16/06 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego zmienia w/w postanowienie w ten sposób, że uznaje za prawidłowe stanowisko Płatnika przedstawione we wniosku z dnia 09.10. 2006 roku.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 09.10.2006 roku (uzupełnionym pismem z dnia 20.10.2006 roku) Płatnik – Z. Sp. z o.o. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ropczycach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie (art. 14a Ordynacji podatkowej). Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka zorganizowała dla swoich pracowników imprezę integracyjną o charakterze turystyczno - rekreacyjnym. Wszystkie wydatki związane z organizacją tej imprezy sfinansowane zostały ze środków obrotowych Spółki, „a nie ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, gdyż przyznanie świadczenia pracownikom w tej formie nie było uzależnione od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej”. Udział pracowników w imprezie był dowolny, stąd nie była sporządzona szczegółowa lista uczestników wyjazdu. Otrzymanych przez pracowników świadczeń - według Płatnika - nie można rozliczyć na poszczególnego uczestnika, ponieważ pracownicy byli zakwaterowani w pokojach o zróżnicowanym standardzie, wyżywienie było w formie „szwedzkiego stołu”. Nadto koszt przejazdu autokarem uzgodniony z firmą transportową zależał od liczby przejechanych kilometrów, a nie od liczy pasażerów. W związku z tym Płatnik zwrócił się z zapytaniem, „czy wartość wynikających z udziału w imprezie świadczeń dla pracowników jest zwolniona z opodatkowania”. Zdaniem Płatnika w tak opisanym stanie faktycznym, „wartość tych świadczeń jest zwolniona z opodatkowania (...) z racji niemożności stwierdzenia konkretnego przysporzenia u poszczególnych pracowników.”

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach postanowieniem z dnia 06.12.2006 r. znak: US.PDOF/41 5/16/06 uznał za nieprawidłowe stanowisko Płatnika przedstawione w w/w wniosku. W uzasadnieniu w/w postanowienia organ podatkowy pierwszej instancji wskazał, że stosownie do art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody ze stosunku pracy, pracy nakładczej, oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wartość została z góry ustalona, ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wobec powyższego przychodem ze stosunku pracy jest nie tylko wynagrodzenie za pracę ale także inne przysporzenie majątkowe takie jak nieodpłatne świadczenia „do nieodpłatnych świadczeń na rzecz pracownika związanych ze stosunkiem pracy zalicza się między innymi różnego rodzaju wyjazdy o charakterze imprez okolicznościowych”. Fa...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »