Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

02.05.2007

Pozyskanie zewnętrznych źródeł finansowania

Pytanie podatnika: Czy wydatki poniesione w związku z obsługą poszczególnych procesów pozyskiwania źródeł finansowania (prowizje bankowe, zapłacone odsetki) będą uznane za koszt uzyskania przychodów?

Wnioskiem z dnia 10.10.2006 r. (uzupełnionym pismem z dnia 31.10.2006 r. oraz pismem z dnia 6.11.2006 r.) Spółka wystąpiła do organu I instancji o udzielenie informacji w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Spółka wniosła o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka planuje skorzystać z zewnętrznych źródeł finansowania swojej działalności, w związku z czym rozważa trzy możliwości:

- zaciągniecie kredytu bankowego,
- emisję obligacji z możliwością zamiany na akcje własne,
- emisję akcji własnych.

Pozyskane środki finansowe Spółka zamierza przeznaczyć na działalność bieżącą oraz na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych niezbędnych do rozwoju Spółki.

Pytanie Spółki dotyczyło czy wydatki poniesione w związku z obsługą poszczególnych procesów pozyskiwania źródeł finansowania (prowizje bankowe, zapłacone odsetki) będą uznane za koszt uzyskania przychodów, gdyż od tego Spółka uzależnia skorzystanie z konkretnego źródła finansowania.

W ocenie Spółki wszystkie wydatki poniesione w związku z pozyskaniem zewnętrznych źródeł finansowania będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, gdyż:

- koszty związane z pozyskaniem i obsługą wyżej wymienionych źródeł finansowania, z wyjątkiem nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań w tym również pożyczek (kredytów) nie są wymienione w art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wraz z późniejszymi zmianami,
- wpływ środków z któregokolwiek z wymienionych źródeł co prawda samo w sobie nie stanowi przychodu dla Spółki, jednakże pozwala na finansowanie działalności będącej źródłem przychodu. Zachodzi więc związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanymi przychodami,
- koszty prowizji bankowej i zapłacone odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodów, analogicznie więc koszty związane z emisją obligacji oraz akcji.

Postanowieniem z dnia 31.11.2006r. Nr US II/423/26/06/DM Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście uznał stanowisko Spółki za nieprawidłowe. Stwierdził, iż:

- jeżeli Spółka pozyskane środki przeznaczy na bieżącą działalność to koszty, tj. prowizje bankowe oraz odsetki będzie mogła zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) cyt. " ...kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. ..." Zgodnie z cytowanym powyżej artykułem aby wydatek został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów muszą zostać spełnione łącznie następujące przesłanki:

1. wydatek musi zostać poniesiony,
2. celem jego poniesienia powinno być osiągnięcie przychodów,
3. wydatek nie może się znajdować na liście zawartej w art. 16 ust. 1 stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tym samym odsetki od kredytu np.: obrotowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty.

- jeżeli Spółka pozyskane środki przeznaczy na zakup bądź wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych (wartości niematerialnych i prawnych) zastosowanie będzie miał art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.). Zgodnie, z którym cyt. " nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych..." (z wyjątkiem wydatków poniesionych na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów). Zgodnie z powyższym wydatki związane z nabyciem bądź wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych (wartości niemater...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »