Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.09.2008

Opodatkowanie umowy zamiany nieruchomości

Pytanie podatnika: Czy w przedstawionym stanie faktycznym, umowa zamiany nieruchomości pomiędzy Spółką a Gminą będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianego w art. 2 pkt 1 lit. g) ustawy o PCC?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 05.05.2008 r. (data wpływu 12.05.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zamiany - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie umowy zamiany.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

P... Sp. z o.o. (dalej: „Spółka”) została założona w celu realizowania projektów deweloperskich prowadzonych przez PK... I... Sp. z o.o. i jest podmiotem w 100 % należącym do grupy XX.

W ramach swojej działalności Spółka zamierza zawrzeć z Gminą Miasta G... (dalej: „Gmina”) umowę zamiany nieruchomości. W tym celu w dniu 19 czerwca 2007 r. została zawarta pomiędzy Gminą a Spółką umowa przedwstępna (dalej: „Umowa przedwstępna”), zobowiązująca strony do zawarcia ostatecznej umowy zamiany nieruchomości.

Z treści tej umowy wynika, iż przedmiotem zamiany mają być:

- po stronie Gminy: wskazany w Umowie przedwstępnej grunt (dalej: ”Grunt”) należący do jednostki samorządu terytorialnego – Gminy;
- po stronie Spółki: lokale mieszkalne stanowiące odrębne nieruchomości (dalej: „Lokale mieszkaniowe”).

Zgodnie z art. 37 ust. 2 pkt 4) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 261, poz. 2603 z późn. zm.) (dalej: „ustawa o gospodarce nieruchomościami”) dotyczącym czynności zamiany – oferta Spółki została wybrana w drodze bezprzetargowej przez komisję, powołaną przez Prezydenta Miasta G... w celu wyboru najkorzystniejszej oferty dotyczącej nabycia prawa własności gruntu położonego na terenie Gminy.

Zgodność planowanej transakcji zamiany nieruchomości z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami została potwierdzona w opinii prawnej wydanej Spółce przez kancelarię prawną.

Przedmiotowa transakcja zamiany korzysta ze zwolnienia z podatku VAT. Planowana w ramach zamiany dostawa Lokali na rzecz Gminy będzie zwolniona z podatku VAT na podstawie zwolnienia dla obiektów budownictwa mieszkaniowego wymienionego w art. 43 ust. 1 pkt 10) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) (dalej: „ustawa o VAT”). Natomiast dostawa Gruntu na rzecz Spółki będzie korzystać ze zwolnienia z VAT, z uwagi na fakt, iż na Gruncie znajduje się trwale z nim związany budynek kwalifikujący się do zwolnienia dla obiektów budownictwa mieszkaniowego, a zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym, umowa zamiany nieruchomości pomiędzy Spółką a Gminą będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych przewidzianego ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »