Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

27.04.2007

Opłata za wieczyste użytkowanie jako koszt uzyskania przychodu

Pytanie podatnika: Czy koszty poniesione w związku ze zwrotem na rzecz Zbywcy nieruchomości wydatków poniesionych przez niego na opłatę za użytkowanie wieczyste za okres wskazany w umowie stanowią dla „E” koszt uzyskania przychodu?

DECYZJA

Na podstawie art. 233 w związku z art. 239 i art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, po rozpatrzeniu zażalenia Sp. z o.o. „E” z dnia 22.12.2006 r. wniesionego na postanowienie Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 1472/ROP1/423-350/06/MC z dnia 12.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Spółki orzeka zmienić postanowienie wydane przez Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie Nr 1472/ROP1/423-350/06/MC z dnia 12.12.2006 r. dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty za wieczyste użytkowanie i uznać stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 26.10.2006 r. za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Strona zwróciła się wnioskiem z dnia 26.10.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka „E” umową z dnia 06.02.2006 r. nabyła nieruchomość. Wraz z nieruchomością nabyła także prawo użytkowania wieczystego działki, na której znajduje się nieruchomość będąca przedmiotem transakcji.

Spółka zwróciła się z zapytaniem czy koszty poniesione w związku ze zwrotem na rzecz Zbywcy wydatków poniesionych przez niego na opłatę za użytkowanie wieczyste za okres wskazany w umowie stanowią dla „E” koszt uzyskania przychodu.

Zdaniem Spółki wydatki związane ze zwrotem na rzecz Zbywcy części opłaty za użytkowanie wieczyste działki będą mogły być przez „E” w pełni zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Postanowieniem z dnia 12.12.2006 r. nr 1472/ROP1/423-350/06/MC Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uznał stanowisko Strony za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu stwierdzono, że na podstawie art. 71 ust. 4 ustawy o gospodarce nieruchomościami opłatę roczną wnosi się w terminie do dnia 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Opłatę wnosi ten kto był użytkownikiem nieruchomości na dzień 1 stycznia danego roku. Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami ani przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ustanawiają proporcjonalnego liczenia i poboru opłaty w przypadku zmiany właściciela w ciągu roku, nie regulują także kwestii częściowego wnoszenia opłaty przez różne podmioty. Zdaniem organu I instancji z żadnego przepisu nie wynika natomiast obowiązek zwrotu przez nabywcę poniesionych przez Zbywcę opłat, a co za...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »