Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

25.08.2008

Bezumowne korzystanie z lokalu a VAT

Pytanie podatnika: Czy wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

DECYZJA

Na podstawie art.14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) Dyrektor Izby Skarbowej uchyla z urzędu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 18.09.2007 r. Nr PP/443-24/07 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług i stwierdza, iż stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 20.06.2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 06.09.2007 r.) zwrócono się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Ze stanu faktycznego podanego we wniosku wynika, że Szkoła na podstawie umowy zawartej na okres trzech lat (1.09.2002 r. – 31.08.2005 r.) wynajmowała lokal użytkowy. W umowie zaznaczono, że w przypadku zajmowania lokalu po rozwiązaniu umowy najemca płacić będzie wynajmującemu wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu w wysokości obowiązującej stawki czynszu zwiększonej o 300 %.Ponadto, na podstawie umowy zawartej na okres od 01.11.2002 r. do 31.10.2005 r. Szkoła wynajmowała teren pod tablice reklamowe. Po upływie terminów oznaczonych w ww. umowach lokal użytkowy oraz teren pod tablice reklamowe nadal były użytkowane przez najemcę, który „nie zgłaszał o zamiarze opróżnienia lokalu ani zdjęcia reklamy z dzierżawionego terenu”. W związku z tym Szkoła za okres od 1.09.2005 r. do 28.02.2006 r. wystawiała kolejne faktury z tytułu najmu lokalu użytkowego i terenu pod tablice reklamowe oraz przesłała najemcy umowę dotyczącą użytkowania wskazanych nieruchomości na następny rok. Kwoty należne wykazane w fakturach wystawionych za okres od 1.09 2005 r. do 31.01.2006 r. były przez najemcę terminowo regulowane. Najemca nie dokonał natomiast wpłaty należności za m-c luty 2006 r., informując Szkołę, iż nie jest zainteresowany dalszym podpisaniem umowy i zajmowaniem lokalu.

Wobec powyższego Szkoła wystąpiła do sądu o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym wnosząc o uiszczenie kwoty wykazanej w fakturze za m-c luty 2006 r. (nieuregulowanej przez najemcę) oraz wynagrodzenia za okres bezumownego korzystania z lokalu (1.09.2005 r. – 28.02.2006 r.), przewidzianego w umowie z dnia 1.09.2002 r.

Wyrokiem z dnia 30.04.2007 r. Sąd orzekł jako należne na rzecz Szkoły wynagrodzenie z tytułów jak wyżej.

Z wniosku wynika, że z wystawionych faktur, również za m-c luty 2006 r., odprowadzono należny podatek VAT.

Odnośnie zasądzonego wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z lokalu zwrócono się natomiast z wątpliwością – czy wynagrodzenie to podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22 %?

Pytający stoi na stanowisku, iż otrzymane wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W postanowieniu z dnia 18.09.2007 r. nr PP/443-24/07 Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe wskazując, iż zasądzone wynagrodzenie nie jest związane z dostawą towaru, ani ze świadczeniem usług, ponieważ brak jest zgo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »