Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

22.08.2008

Odsetki i prowizja od kredytu są kosztami pośrednimi

Pytanie podatnika: Czy koszty zapłaconej prowizji, odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości, odsetek zapłaconych kontrahentowi oraz prowizji z tytułu udzielonej gwarancji bankowej są kosztem podatkowym w momencie zapłaty, czy też traktowane są jako koszt bezpośredni i staną się kosztem dopiero przy sprzedaży nieruchomości a więc w momencie osiągnięcia konkretnego przychodu?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.04.2008 r. (data wpływu 09.05.2008 r.) oraz piśmie (data nadania 23.07.2008 r., data wpływu 24.07.2008 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-543/08-2/JB z dnia 09.07.2008 r. (data nadania 10.07.2008 r., data doręczenia 21.07.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie potrącania kosztów uzyskania przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.05.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie potrącania kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zagospodarowania i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek. W ubiegłym roku zakupił nieruchomość (grunt wraz z budynkiem), która jest towarem handlowym, a więc nie została wprowadzona do rejestru środków trwałych. Na kupno ww. nieruchomości Wnioskodawca zaciągnął kredyt bankowy w wysokości 5 mln zł. Obciążenia związane z zaciągniętym kredytem są następujące:

1. prowizja w wysokości 50 tys. zł, która została zapłacona w dniu uruchomienia kredytu,
2. odsetki płacone kwartalnie. Zobowiązanie wobec kontrahenta z tytułu zakupu przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawca uregulował z opóźnieniem, wraz z odsetkami. Obecnie zawarta została przedwstępna umowa sprzedaży ww. nieruchomości i w związku z zawartą umową Wnioskodawca otrzymał zaliczkę od kontrahenta. W celu zabezpieczenia otrzymanej zaliczki ustanowiona została bankowa gwarancja zwrotu zaliczki. Bank obciążył Wnioskodawcę kwotą 25 tys. zł, z tytułu prowizji za udzielenie gwarancji.

W nawiązaniu do wezwania z dnia 09.07.2008 r. Wnioskodawca doprecyzował swój wniosek pismem z dnia 22.07.2008 r. informując, iż prowadzi księgi rachunkowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy koszty zapłaconej prowizji, odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup nieruchomości, odsetek zapłaconych kontrahentowi oraz prowizji z tytułu udzielonej gwarancji bankowej są kosztem podatkowym w momencie zapłaty, czy też traktowane są jako koszt bezpośredni i staną się kosztem dopiero przy sprzedaży nieruchomości a więc w momencie osiągnięcia konkretnego przychodu?

Zdaniem Wnioskodawcy zapłacona prowizja, odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup towaru handlowego, odsetki zapłacone kontrahentowi oraz prowizja z tytułu bankowej gwarancji stanowią w przedmiotowej sprawie koszty bezpośrednie, związane z konkretnym przyszłym przychodem, a więc winny być uznane jako koszt uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 5-5d ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »