Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

17.04.2007

Zbycie prawa do lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład majątku wspólnego

Pytanie podatnika: Czy przychód ze sprzedaży nieruchomości należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z udziałem wynikającym z aktu zamiany nieruchomości?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 05.02.2007 r. wniesionego przez podatnika na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego uznające za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2006 r., uzupełnione pismem z dnia 09.01.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach odmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 08.11.2006 r., które uzupełnione zostało pismem z dnia 09.01.2007 r., podatnik wraz z żoną zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w ww. pismach oraz dołączonego do wniosku aktu notarialnego umowy zamiany z dnia 27.04.2004 r. wynika, iż:

- w kwietniu 2004 r. podatnik wraz z żoną, nabył prawo własności lokalu mieszkalnego położonego w C. przy ul. X na podstawie umowy zamiany części udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w C. przy ul. Y,
- udział podatnika w prawie do ww. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wynosi 1/6, udział ten stanowi jego majątek osobisty,
- udział powyższy nabyty został w wyniku dziedziczenia po zmarłym ojcu,
- w wyniku zamiany, na nabywców nieruchomości przy ul. Y przeniesiony został przysługujący podatnikowi udział w ww. spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, który stanowi 42% wartości nabytego mieszkania,
- ww. udział pochodzi z majątku osobistego podatnika,
- z majątku dorobkowego (wspólnego) małżonków dopłacono kwotę, która stanowi 58% wartości nabytego mieszkania,
- w akcie notarialnym z dnia 27.04.2004 r., w § 4 zawarto klauzulę, iż podatnik wraz z żoną „nabywają tą nieruchomość lokalową do wspólności ustawowej”,
- rozdzielność majątkowa małżeńska została ustanowiona w dniu 30.10.2006 r., nie dokonano żadnego podziału majątku,
- małżonkowie zamierzają nieruchomość nabytą w drodze zamiany sprzedać.

Zdaniem wnioskodawcy przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przy ul. X należy opodatkować zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie z udziałem wynikającym z aktu zamiany nieruchomości, czyli 71% kwoty do opodatkowania przez podatnika, 29% kwoty do opodatkowania przez żonę.

Postanowieniem Nr ... Naczelnik Urzędu Skarbowego uznał za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Pismem z dnia 05.02.2007 r. podatnik wniósł zażalenie na powyższe postanowienie, w którym wnosi o jego zmianę stwierdzając, iż małżonkowie byli przekonani, że majątek po ojcu podatnika będzie cały czas liczony jako majątek odrębny n...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »