Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

20.08.2008

Sprzedaż darowanego mieszkania a prawo do zachowania ulgi

Pytanie podatnika: Czy ulga z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji gdy pieniądze pochodzące ze sprzedaży (przed upływem 5 lat) darowanego mieszkania, będącego przedmiotem ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zostaną przeznaczone na dokończenie budowy, w sytuacji, gdy pozwolenie na jego budowę uzyskane zostało w grudniu 2006 r., a więc przed dokonaniem sprzedaży?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) Minister Finansów, z urzędu, zmienia interpretację indywidualną wydaną dnia 17 września 2007 r. Nr IPPB2/436-3/07-4/MZ przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego w imieniu Ministra Finansów na podstawie § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), dotyczącą zachowania prawa do ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Minister Finansów stwierdza, iż stanowisko zawarte we wniosku o interpretację indywidualną Pani (...) z dnia 4 lipca 2007 r. w sprawie podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi określonej w art. art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 4 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie zachowania ulgi z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514, z późn. zm.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 17 marca 2003 r. wnioskodawczyni otrzymała od rodziców w tytułem darowizny mieszkanie położone w Pruszkowie o pow. 31,80m2. W związku z tym, iż zostały spełnione warunki określone w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn od ww. darowizny nie został pobrany podatek. Sytuacja wnioskodawczyni uległa zmianie, na skutek otrzymania zatrudnienia w innym mieście niż miejsce zamieszkania, co wiąże się z codziennymi dojazdami z Pruszkowa (z miejsca zamieszkania) do Sochaczewa (do miejsca zatrudnienia). Ponadto rodzina wnioskodawczyni powiększyła się i obecnie liczy 4 osoby. Powyższe okoliczności zmuszają wnioskodawczynię do zmiany warunków mieszkaniowych. W tym celu zamierza sprzedać mieszkanie, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na dokończenie budowy domu. Pozwolenie na budowę otrzymała w 2006 r.

Pismem z dnia 1 sierpnia 2007 r. Nr IP-PB2/436-3/07-2/MZ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wezwał wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w zakresie wskazania daty uzyskania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek w wyznaczonym terminie, informując, że pozwolenie na budowę uzyskała wraz z mężem dnia 6 grudnia 2006 r.

W oparciu o powyższe zdarzenie przyszłe zadano następujące pytanie:

Czy ulga z art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn przysługuje w sytuacji gdy pieniądze pochodzące ze sprzedaży (przed upływem 5 lat) darowanego mieszkania, będącego przedmiotem ulgi określonej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zostaną przeznaczone na dokończenie budowy, w sytuacji, gdy pozwolenie na jego budowę uzyskane zostało w grudniu 2006 r., a więc przed dokonaniem sprzedaży?

Zdaniem wnioskodawczyni prawo do ulgi mieszkaniowej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie wygaśnie, jeżeli pieniądze ze zbytego, przed upływem 5 lat od dnia otrzymania darowizny, lokalu mieszkalnego, będącego przedmiotem darowizny, przeznaczy na budowę domu mieszkalnego, mimo, iż pozwolenie na budowę zostało wydane przed zbyciem tego lokalu.

W interpretacji indywidualnej z dnia 17 września 2007 r. Nr IPPB2/436-3/07-4/MZ Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, stwierdził, iż w świetle przytoczonego art. 16 ust. 7 ustawy, podstawą uzasadniającą zbycie lokalu może być jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków mieszkaniowych. Za przesłankę uzasadniająca zbycie lokalu mieszkalnego w świetle omawianej ustawy należy uznać trudne warunki materialne podatnika w sytuacji, gdy przeznaczył on środki pieniężne pochodzące ze sprzedaży mieszkania na zakup lokalu o mniejszej powierzchni i z mniejszym czynszem, w wyniku czego nastąpiła poprawa położenia materialnego podatnika.

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »