Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.04.2007

Amortyzacja zabytkowego budynku użytkowego

Pytanie podatnika: Czy można przyjąć, że zakupiony budynek, wpisany do rejestru zabytków, był używany ponad 5 lat i czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego budynku przy zastosowaniu indywidualnej stawki 10% rocznie?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.01.2007 r. stwierdza, że dla budynku niemieszkalnego wpisanego do rejestru zabytków, dla którego stawka amortyzacyjna w Wykazie stawek amortyzacyjnych wynosi 2,5%, przysługuje ustalenie indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie, a więc dokonywanie amortyzacji przez okres 10 lat, pod warunkiem że od dnia oddania go po raz pierwszy do używania do dnia wprowadzenia go przez Spółkę do ewidencji środków trwałych minęło minimum 30 lat.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 03.01.2007 r. (data wpływu 04.01.2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 05.02.2007 r. zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Spółka jawna, której jest Pan wspólnikiem zamierza dokonać zakupu budynku użytkowego (niemieszkalnego) wpisanego do rejestru zabytków. Budynek ten został przez sprzedającego gruntownie zmodernizowany. Wyburzono w nim wiele elementów, wiele przebudowano. Spółka posiada zaświadczenie wydane przez Urząd Miasta w Białymstoku stwierdzające, że przedmiotowy budynek był używany jako budynek mieszkalny. W latach 1995 – 2002 był zamieszkiwany – zameldowanych było w nim 13 osób. W ewidencji urzędu udokumentowane są także wcześniejsze okresy wykorzystywania budynku.

W związku z opisanym stanem faktycznym, zwraca się Pan z pytaniem: czy można przyjąć, że zakupiony budynek, wpisany do rejestru zabytków, był używany ponad 5 lat i czy można dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego budynku przy zastosowaniu indywidualnej stawki 10% rocznie?

Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż sam fakt wpisania budynku do rejestru zabytków jest wystarczającym dowodem, że był on używany ponad 5 lat. Rozmiary dokonanych przez właściciela zmian w budynku przeprowadzonych przed jego zakupem przez Spółkę nie mają wpływu na okres jego używania. W związku z powyższym uważa Pan, że można dokonywać odpisów amortyzacyjnych tego budynku przy zastosowaniu stawki 10% rocznie. Ponadto zaświadczenie uzyskane z Urzędu Miejskiego w Białymstoku stwierdza bezspornie, że budynek był używany ponad 60 miesięcy. Jest to wystarczający dowód, aby można było na potrzeby licze...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »