Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.10.2005

Interpretacja ZD/423-40-22/05 z dnia 18.04.2005 - Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy

Pytanie podatnika:Czy słuszne jest założenie, iż zgodnie z przepisem art. 16i ust. 1 oraz art. 16i ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych do maksymalnego poziomu wynikającego z aktualnego Wykazu? Jednocześnie Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy wspomniane podwyższenie stawek amortyzacyjnych może zostać dokonane od pierwszego miesiąca roku podatkowego 2004, poprzez dokonanie odpowiedniej korekty wysokości dokonanych dotąd odpisów amortyzacyjnych w 2004 r.?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 27 stycznia 2005 r. wniosku (uzupełnionego pismem z dnia 07 marca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe

W dniu 27 stycznia 2005 r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.; ostatnia zmiana z 2004 r. Nr 254, poz. 2533).

W piśmie tym jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka posiada środki trwałe, w stosunku do których stosuje stawki amortyzacji niższe niż stawki wynikające z obowiązującego Wykazu.

Przedmiotowe środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji w 2002 r. i jednostka na podstawie art. 16h ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, stosuje wobec nich liniową metodę amortyzacji zgodnie z art. 16i ust. 5 cytowanej ustawy, stawek amortyzacyjnych. Obniżone stawki stosowane były od początku 2003 r.

Spółka wnosi o udzielenie informacji, czy słuszne jest założenie, iż zgodnie z przepisem art. 16i ust. 1 oraz art. 16i ust. 5 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych możliwe jest podwyższenie stawek amortyzacyjnych do maksymalnego poziomu wynikającego z aktualnego Wykazu. Jednocześnie Spółka prosi o odpowiedź na pytanie, czy wspomniane podwyższenie stawek am...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »