Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

01.08.2008

Sprzedaż samochodu nabytego w drodze spadku a PIT

Pytanie podatnika: Czy biorąc pod uwagę treść art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć do „nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy” kapitał kredytu spłaconego przed terminem wymagalności, w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży samochodu i którego spłata była niezbędną przesłanką pozwalającą na uzyskanie przychodu ze sprzedaży, z uwagi na umowny zakaz rozporządzania pojazdem w trakcie obowiązywania umowy kredytowej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art.14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 08.04.2008 r. (data wpływu 11.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zaliczenia spłaconego przed terminem wymagalności kapitału kredytu do nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy, w celu pomniejszenia osiągniętego przychodu ze zbycia udziału w samochodzie, nabytego w drodze spadku – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia spłaconego przed terminem wymagalności kapitału kredytu do nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy, w celu pomniejszenia osiągniętego przychodu ze zbycia udziału w samochodzie, nabytego w drodze spadku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 2 kwietnia 2007 r. Wnioskodawczyni sprzedała wraz z synem samochód osobowy ..., który nabyła wraz z mężem w trakcie trwania małżeństwa w dniu 15 kwietnia 2004 r. Mąż Wnioskodawczyni zmarł w dniu 7 grudnia 2006 r. W związku z tym Wnioskodawczyni nabyła wraz z synem udział stanowiący po 1/2 w majątku spadkowym, co w przypadku sprzedanego samochodu wchodzącego wcześniej w skład majątku małżeńskiego dało udział po 1/4 dla Wnioskodawczyni i jej syna (podatek od spadku został uregulowany). Łącznie z uwzględnieniem wcześniej posiadanego udziału we współwłasności samochodu, udział Wnioskodawczyni w jego własności wynosił 3/4. Samochód został sprzedany przed upływem sześciu m-cy od śmierci męża Wnioskodawczyni, gdzie cena sprzedaży została zapłacona w kwocie odpowiadającej 3/4 wartości pojazdu do Wnioskodawczyni oraz 1/4 do syna Wnioskodawczyni.

O ile część udziału we współwłasności samochodu wynoszący 1/2, nabyty przez Wnioskodawczynię w 2004 r. wraz z mężem, przy jego sprzedaży nie był objęty obowiązkiem zapłaty podatku, to udział odziedziczony, wynoszący 1/4 na mocy art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy, był źródłem przychodu. Aby móc sprzedać samochód zgodnie z umową kredytu Wnioskodawczyni musiała dokonać wcześniejszej spłaty (przed terminem wymagalności) zadłużenia z tytułu kapitału kredytu zaciągniętego na zakup sprzedawanego pojazdu. Kredyt zaciągnięty był przez Wnioskodawczynię i jej męża.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy biorąc pod uwagę treść art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych można zaliczyć do „nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy” kapitał kredytu spłaconego przed terminem wymagalności, w celu uzyskania przychodu ze sprzedaży samochodu i którego spłata była niezbędną przesłanką pozwalającą na uzyskanie przychodu ze sprzedaży, z uwagi na umowny zakaz rozporządzania pojazdem w trakcie obowiązywania umowy kredytowej?

Zdaniem Wnioskodawczyni:

Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że możliwe jest zaliczenie spłaconego przed terminem wymagalności kapitału kredytu, która to spłata miała na celu uzyskanie przychodu, do nakładów poczynionych w czasie posiadania rzeczy (samochodu) w rozumieniu art. 24 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W efekcie dochód Wnioskodawczyni z odpłatnego zbycia pojazdu byłby pomniejszony o kwotę kapitału kredytu spłaconego przed terminem wymagalności. W przypadku innej in...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »