Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.08.2008

Zbycie mieszkania objętego umową rozszerzającą wspólność majątkową małżeńską

Pytanie podatnika: Czy sprzedaż ww. mieszkania spowoduje konieczność zapłacenia 10 % podatku od 50 % wartości mieszkania?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art.14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15.04.2008 r. (data wpływu 18.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności zapłaty 10 % podatku od przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego, objętego umową rozszerzającą wspólność majątkową małżeńską – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konieczności zapłaty 10 % podatku od przychodu ze zbycia lokalu mieszkalnego, objętego umową rozszerzającą wspólność majątkową małżeńską.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będąc kawalerem nabył w 1999 r. na mocy umowy notarialnej mieszkanie własnościowe. W m-cu czerwcu 2004 r. Wnioskodawca zawarł związek małżeński, a następnie w m-cu lipcu 2004 r. podpisał przedwstępną umowę sprzedaży ww. mieszkania, jako składnika majątku osobistego.

W m-cu październiku 2005 r. Wnioskodawca zawarł z żoną umowę majątkową małżeńską rozszerzającą wspólność ustawową.

W chwili obecnej Wnioskodawca zamierza sfinalizować umowę sprzedaży mieszkania, przyrzeczonej w umowie przedwstępnej z 2004 roku. Urzędnicy z właściwego dla Wnioskodawcy Urzędu Skarbowego w G...ul. D..., wyrażają wątpliwości dotyczące faktu powstania obowiązku podatkowego dla części mieszkania, które jakoby żona Wnioskodawcy nabyła w momencie zawarcia umowy majątkowej rozszerzającej wspólność majątkową i w związku z powyższym nie upłynął jeszcze okres 5 lat od ‚„nabycia” nieruchomości. Zdaniem urzędników, powoduje to konieczność zapłacenia 10 % podatku od 50 % wartości mieszkania, chyba że pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. Zdaniem Wnioskodawcy w przypadku żony Wnioskodawcy jednak nie ma to zastosowania, z uwagi na wyczerpanie możliwości odliczeń podatkowych w poprzednich latach.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż ww. mieszkania spowoduje konieczność zapłacenia 10 % podatku od 50 % wartości mieszkania?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawca uważa, że stanowisko Urzędu Skarbowego w G... jest niewłaściwe. W momencie podpisania umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową powstała tak zwana wspólność łączna – każdy jest właścicielem każdego składnika majątku, a nie części ułamkowych. Wnioskodawca twierdzi, iż wymierzając podatek żonie Wnioskodawcy, obciąża się podatkiem także Wnioskodawcę, na którym ten obowiązek podatkowy nie ciąży.

Podobne zdanie wyraża Naczelny Sąd Administracyjny, w wyroku III S.A. 2717/00 z dnia 09.04.2002 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »