Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

18.08.2008

Odsetki od nieterminowych wpłat są przychodami z gospodarki zasobami mieszkaniowymi

Pytanie podatnika: Czy od przychodu z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, przeznaczonych na utrzymanie zasobu mieszkaniowego Wspólnota powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych?

ZMIANA INTERPRETACJI INDYWIDUALNEJ

Na podstawie art. 14e ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Minister Finansów zmienia z urzędu interpretację indywidualną wydaną w dniu 17 grudnia 2007 r., Nr IP-PB3/423-192/07-4/AG przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, uznającą za nieprawidłowe stanowisko Wspólnoty Mieszkaniowej z siedzibą w W. przy ul. P. (dalej: Wspólnota) przedstawione we wniosku z dnia 12 września 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia od podatku dochodów uzyskanych przez Wspólnotę - stwierdzając, iż jest ona nieprawidłowa w zakresie nieuznania za przychody związane z gospodarką zasobami mieszkaniowymi odsetek od dłużnika za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządzania nieruchomością wspólną, media i fundusz remontowy, zgodnie z posiadanymi udziałami, związanymi z gospodarką zasobami mieszkaniowymi.

UZASADNIENIE

We wniosku z dnia 12 września 2007 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, przedstawiając stan faktyczny Wspólnota wyjaśniła, że Miasto S., jako właściciel części nieruchomości, w latach 2000-2003 wpłacało zaliczki na koszty zarządzania nieruchomością wspólną, media i fundusz remontowy Wspólnoty niezgodnie z posiadanymi udziałami. W wyniku dochodzenia sądowego Miasto S. wpłaciło w 2007 r. na konto Wspólnoty kwotę roszczenia wraz z odsetkami. Wspólnota otrzymane środki, w tym odsetki, przeznaczyła na utrzymanie zasobu mieszkaniowego.

W związku z tym powstała wątpliwość, czy od przychodu z tytułu otrzymanych odsetek od nieterminowych wpłat właścicieli lokali, przeznaczonych na utrzymanie zasobu mieszkaniowego Wspólnota powinna zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych.

Wspólnota uważa, że nie powinna płacić tego podatku od otrzymanych odsetek za nieterminowe wpłaty zaliczek na koszty zarządzania nieruchomością wspólną, ponieważ odsetki dotyczą okresu 2000-2003, w którym wszystkie dochody Wspólnoty były zwolnione od podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając z upoważnienia Ministra Finansów (na podstawie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego; Dz. U. Nr 112, poz. 770), dokonał w dniu 17 grudnia 2007 r. interpretacji indywidualnej (Nr IP PB 3-423-192/07-4/AG), w której stanowisko Wspólnoty w całości uznał za nieprawidłowe.

Przy dokonywaniu interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wziął pod uwagą, iż zasady funkcjonowania wspólnot mieszkaniowych określa ustawa o własności lokali, zgodnie z którą pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nieznajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach (art. 12 tej ustawy).

Ponadto właściciel ponosi wydatki związane z utrzymaniem jego lokalu i uczestniczy w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej. Na pokrycie kosztów zarządu właściciele lokali uiszczają zaliczki w formie bieżących opłat, płatne z góry do dnia 10 każdego miesiąca (art. 13 ust. 1 i art. 15 ust. 1 tej ustawy).

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Do końca 2006 r. na podstawie postanowień art. 17 ust. 1 pkt 4m ustawy o podatku do...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »