Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

06.10.2005

Interpretacja PB I 1/415/69/2005 (1) z dnia 14.04.2005 r. - Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza

Pytanie podatnika:Czy w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, koszty uzyskania kredytu (prowizja banku), jak i odsetki od kredytu stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy koszty te dotyczą kredytu wykorzystanego na zakup zbytych papierów wartościowych?Czy prowizje biura maklerskiego oraz koszty obsługi rachunku maklerskiego stanowią koszt uzyskania przychodu?Czy w celu ustalenia dochodu za rok podatkowy, w sytuacji posiadania rachunków w kilku biurach maklerskich możliwe jest kompensowanie strat i dochodów z tyt. odpłatnego zbycia papierów wartościowych?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 3 lutego (data wpływu do organu: 03.02.2005 r.), uzupełnionego pismem z dnia 7 marca 2005 r. (data wpływu do organu: 09.03.2005 r.), w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w nadesłanych pismach stanu faktycznego wynika, iż w 2004 r. osiągała Pani przychody z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1, pkt 7) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Przychody te nie są związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przedmiotem przychodów z kapitałów pieniężnych jest odpłatne zbycie udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną. Powyższych transakcji dokonuje Pani za pośrednictwem domów maklerskich, w których posiada Pani rachunki. Zakup ww. papierów wartościowych finansowany jest również kredytem zaciągniętym na zakup tych walorów na rynku wtórnym. Z tego tytułu ponosi Pani koszty związane z zapłatą odsetek od wykorzystanego kredytu oraz prowizją bankową. Oprócz ww. kosztów ponosi Pani również wydatki związane z działalnością biura maklerskiego, a to prowizja oraz koszty obsługi rachunku maklerskiego. Dodatkowo ustalając dochód z ww. tytułu kompensuje Pani straty i dochody powstałe na rachunkach biur maklerskich.

Powyższe operacje gospodarcze dotyczą 2004 r. Z przedstawionego stanowiska wynika, iż:

1. do kosztów uzyskania przychodu, z tyt. odpłatnego zbycia kapitałów pieniężnych zalicza Pani koszty związane zarówno z uzyskaniem kredytu pod zakup papierów wartościowych (prowizja banku), jak i odsetki od wykorzystanego kredytu.

2. kosztem uzyskania przychodu są również prowizje oraz koszt obsługi rachunku w biurze maklerskim.

3. ponadto uważa Pani, iż posiadając kilka rachunków w biurach maklerskich ma Pani prawo dla celów podatkowych ustalając dochód za rok podatkowy kompensować straty i dochody powstałe na tych rachunkach związane ze zbyciem papierów wartościowych.

Problem w niniejszej sprawie sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii, czy w przedstawionym stanie faktycznym:

1. w przypadku odpłatnego zbycia papierów wartościowych, koszty uzyskania kredytu (prowizja banku), jak i odsetki od kredytu stanowią koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy koszty te dotyczą kredytu wykorzystanego na zakup zbytych papierów wartościowych.

2. prowizje biura maklerskiego oraz koszty obsługi rachunku maklerskiego stanowią koszt uzyskania przychodu.

3. w celu ustalenia dochodu za rok podatkowy, w sytuacji posiadania rachunków w kilku biurach maklerskich możl...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »