Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.03.2007

Wniesienie w formie aportu do spółki z o. o. majątku likwidowanej firmy

Pytanie podatnika: Czy majątek likwidowanej firmy wniesiony aportem do spółki z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 19.01.2007 r., znak: OG/005/186A/PP1/443/2/2006/07 w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania czynności wniesienia majątku jednoosobowej firmy w formie aportu do spółki z o.o.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 15.11.2006 r.(uzupełnionym w dn. 12.12.2006 r.) Anna B. właścicielka Firmy Usługowo-Handlowej „A.” w M. zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Kielcach o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w przypadku wniesienia majątku zlikwidowanej firmy w formie aportu, do spółki z o.o.

Przedstawiając stan faktyczny podatniczka wskazała, że prowadzi firmę Usługowo-Handlową „A.” od 1999 r. jako osoba fizyczna. Postanowiła ją zlikwidować, a majątek firmy wnieść aportem jako udziałowiec do spółki z o.o. W związku z tym podatniczka postawiła pytanie - co z VAT-em przy likwidacji firmy i przystąpieniu do sp. z o.o.

Zdaniem wnioskującej zgodnie z § 8 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnione są od podatku wkłady niepieniężne - aporty wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W dniu 19.01.2007 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie znak: OG/005/186A/PP1/443/2/2006/07, w którym stwierdził, iż przedstawione przez Stronę we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W uzasadnieniu stwierdził, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Z uwagi na to, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwa” należy odnieść się do art. 55.1 i 55.2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm.), według którego przedsiębiorstwo to zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmujące swoim zakresem wszystko, co wchodzi w jego skład.

Wskazano, że na podstawie art. 2 ust. 6 w/w ustawy o podatku VAT towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W świetle definicji zawartej w art. 2 ust. 6 ustawy o podatku VAT tak rozumiane przedsiębiorstwo nie kwalifikuje się jako towar.

Dalej organ pierwszej instancji wskazał na § 8 pkt 6 w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r., że zwolnione są od podatku między innymi wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego.

W świetle w/w przepisów organ pierwszej instancji uznał, przeciwnie do wcześniejszego stwierdzenia zawartego w postanowieniu (zgodnie, z którym przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu /oddziału/ samodzielnie sporządzaj...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »