Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

16.07.2008

Przychody i koszty uzyskania przychodów współwłaścicieli nieruchomości

Pytania podatnika:
Czy kwoty przychodów i kosztów są prawidłowo rozliczane w podatku dochodowym od osób fizycznych czy winny być rozliczane tak jak opisane w części wskazanej jako własne stanowisko Wnioskodawcy?
Czy kwota ugody sądowej winna stanowić koszt uzyskania przychodów właścicieli wyłącznie ją wypłacających oraz przychód właścicieli ją otrzymujących?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 25.03.2008 r. (data wpływu 31.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla współwłaścicieli nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31.03.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia przychodów i kosztów uzyskania przychodów dla współwłaścicieli nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza objąć w zarząd kamienicę czynszową, która ma 4 współwłaścicieli w udziałach 37,5% (podatnik VAT), 37,5% (podatnik VAT), 24,75% (podatnik VAT), 0,25% (osoba nie podlegająca VAT). Dotychczas księgowość tejże kamienicy prowadzona jest w tej sposób, że jeden ze współwłaścicieli będący podatnikiem podatku VAT wystawia w swoim imieniu na rzecz najemców faktury VAT dotyczące 100% sprzedaży (czynsz+media). Również właściciel ten pobiera na swoje imię nazwisko w 100% faktury kosztowe. Tylko i wyłącznie ten właściciel rozlicza się sam z podatku VAT wskazując w składanych deklaracjach całą dokonaną sprzedaż (w 100 %) oraz całe poniesione koszty (w 100%). Do podatku dochodowego poszczególnych właścicieli przychody i koszty uzyskania przychodów rozliczane są w procentach odpowiadających poniesionym udziałom w nieruchomości. Dodatkowym elementem w tym rozliczeniu jest okoliczność, że na mocy ugody sądowej zarząd całą kamienicą powierzony został jednemu z właścicieli (powiadającemu 37,5%) i właściciele posiadający po 37,50% udziałów zobowiązani są do płacenia na rzecz właścicieli posiadających po 24,75% i 0,25% udziałów solidarnie kwotę 7.300 zł netto miesięcznie i to niezależnie czy wynik danego miesiąca rozliczeniowego zakończy się przychodem czy stratą.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1. Czy jeden ze współwłaścicieli może w 100% rozliczać podatek VAT skoro jest dla najemców jedynym sprzedającym usługi (czynsz + media) oraz jedynym otrzymującym na siebie w 100% faktury kosztowe?
2. Czy kwota ugody sądowej winna stanowić koszt uzyskania przychodów właścicieli wyłącznie ją wypłacających oraz przychód właścicieli ją otrzymujących?
3. Czy kwota ugody sądowej jest zwolniona z podatku VAT?
4. Czy kwoty przychodów i kosztów są prawidłowo rozliczane w podatku dochodowym od osób fizycznych czy winny być rozliczane tak jak opisane w części wskazanej jako własne stanowisko Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy w zakresie pytania 2 i 4 niezależnie od rozliczenia w podatku VAT, rozliczenie dla potrzeb podatku dochodowego przedstawia się jak poniżej.

Ponieważ na mocy ugody sądowej właściciele posiadający po 24,75% i 0,25% otrzymują kwotę 7300 zł netto niezależnie jaki jest wynik finansowy kamienicy to dla potrzeb PIT powinni mieć wykazaną otrzymaną kwotę proporcjonalnie rozdzieloną do posiadanych udziałów. W przypadku współwłaścicieli posiadających po 37,50% udziałów-przychody, koszty kamienicy winny być rozliczane po 50%, a zapłacona na mocy ugody sądowej kwota 7.300 zł winna być po 3650 zł doliczona do kosztów uzyskania przychodów. Należy zaznaczyć, że podpisana ugoda oznacza w rzeczywistości, że dwóch współwłaścicieli otrzymuje stałą kwotę 7300 zł, natomiast pozostałych dwóch czerpie bieżące pożytki i ponosi koszty dotyczące tej kamienicy.

Na hipotetycznym przykładzie Wnioskodawca przedstawia to następująco:

1. Przed wypłaceniem ugody:

Przychód w 100% - 20.000 netto, koszty w 100% - 4.000 zł netto, dochód w 100% - 16.000 z...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »