Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

15.07.2008

W jakim terminie wystawić PIT-11

Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy w trakcie roku ustało zatrudnienie jednego z pracowników obowiązuje termin przekazania informacji PIT-11 wynikający z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , t. j. do końca lutego następnego roku, czy z art. 39 ust. 2 t. j. do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 01.04.2008 r. (data wpływu 03.04.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie terminu wystawienia informacji PIT-11, w przypadku gdy w trakcie roku ustało zatrudnienie jednego z pracowników – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 03.04.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie terminu wystawienia informacji PIT-11, w przypadku gdy w trakcie roku ustało zatrudnienie jednego z pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni zatrudnia pięciu pracowników i jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Od wypłacanych wynagrodzeń potrąca zaliczki na podatek dochodowy oraz przekazuje je w wyznaczonym terminie do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach. W kwietniu 2007 r., ustało zatrudnienie jednego z pracowników. W dalszym ciągu posiadała status płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ zatrudniała jeszcze inne osoby w ramach stosunku pracy. Informacje PIT-11 Wnioskodawczyni przekazała wszystkim pracownikom w terminie do 29.02.2008 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji obowiązuje termin przekazania informacji PIT-11 wynikający z art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) t. j. do końca lutego następnego roku, czy z art. 39 ust. 2 t. j. do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka?

Zdaniem Wnioskodawcy:

Czytając wprost przepis art. 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Wnioskodawczyni doszła do wniosku, iż nie ustał w jej przypadku obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy (zatrudnia przecież pracowników w dalszym ciągu i potrąca im w kolejnych miesiącach zaliczki od wynagrodzeń). Dlatego też wyciągnęła wniosek, iż w jej przypadku ostatecznym terminem złożenia informacji PIT-11 dla zwalnianego w kwietniu 2007 r. pracownika będzie 29.02.2008 r. Treść art. 39 ust. 2 ww. ustawy dotyczy bowiem wyjątkowego przypadku, gdy w trakcie roku podatkowego zostaje zwolniony ostatni pracownik i wówczas ustaje obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy (bo nie ma komu już pobrać zaliczki na podatek) i nastąpiłaby utrata też statusu płatnika tego podatku. Wówczas obowiązywałby Wnioskodawczynię termin złożenia informacji PIT-11 do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została pobrana ostatnia zaliczka.

Według art. 8. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »


Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100

Warning: mysql_fetch_row() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/podatki/public_html/adserver/Adserver.class.php5 on line 100