Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Interpretacje podatkowe, interpelacje poselskie, wyjaśnienia MF

10.07.2008

Nabycie w drodze darowizny przedsiębiorstwa osoby fizycznej

Pytania podatnika:
1. Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych wywoła darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna, którego celem jest dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej?
2. Czy nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny będzie powodowało obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy otrzymany towar i pozostały majątek będzie stanowić koszty uzyskania przychodów po stronie obdarowanego?

INTERPRTETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112 poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Ch., przedstawione we wniosku z dnia 27 marca a 2008 r. (data złożenia w tut. Biurze 27 marca 2008r.), uzupełnionym w dniu 9 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny przedsiębiorstwa osoby fizycznej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2008 r. złożono osobiście w tut. Biurze ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny przedsiębiorstwa osoby fizycznej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 6 kwietnia 2008 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 14 maja 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione między innymi następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zamierza nabyć od ojca, w ramach darowizny, przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwo to zostanie przekazane na rzecz wnioskodawcy przed likwidacją działalności gospodarczej ojca. Wnioskodawca będzie kontynuował działalność gospodarczą. Cały majątek firmy wraz z zobowiązaniami finansowymi przejmie syn. Wszyscy dotychczasowi zatrudnieni pracownicy nadal będą pracownikami firmy.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

1. Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych wywoła darowizna przedsiębiorstwa na rzecz syna, którego celem jest dalsze kontynuowanie działalności gospodarczej?
2. Czy nabycie przedsiębiorstwa w drodze darowizny będzie powodowało obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy otrzymany towar i pozostały majątek będzie stanowić koszty uzyskania przychodów po stronie obdarowanego?

(We wniosku pytania powyższe oznaczono nr 1).

Zdaniem wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym otrzymanie przedsiębiorstwa w drodze darowizny nie prowadzi do powstania przychodu u obdarowanego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bez względu na to czy podatek od spadków i darowizn zostanie zapłacony, czy nie, np. w związku ze zwolnieniem z tego podatku. Natomiast w kwestii czy otrzymany majątek oraz towary (produkty, materiały, surowce produkcja w toku – zwane dalej towarami) będzie mógł stanowić koszt uzyskania przychodów należy stwierdzić, iż stosownie do przepisu art. 22 ust 1 ww. ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Powyższy przepis uzależnia zatem możliwość zaliczenia wydatku w ciężar kosztów uzyskania przychodów od spełnienia łącznie wymienionych niżej warunków:

– musi on zostać poniesiony przez podatnika,
– między poniesionym wydatkiem a osiągniętym lub możliwym do osiągnięcia przychodem musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy,
– nie może on być wskazany w katalogu negatywnym określonym w art. 23 ust. 1 ustawy, tj. wymieniony jako wyłączo...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »