Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

03.07.2008

Amortyzacja i sprzedaż budynku wykorzystywanego w działalności gospodarczej

Pytania podatnika: Czy zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % było prawidłowe, czy powinna być zastosowana stawka w wysokości 1,5 %? Czy odpłatne zbycie budynku będzie opodatkowane tak jak przychód z działalności gospodarczej?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 29 lutego 2008 r. (data wpływu 03.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

– zastosowania stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych – jest prawidłowe,
– opodatkowania przychodów ze sprzedaży budynku wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3.03.2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie zastosowania stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych oraz opodatkowania przychodów ze sprzedaży budynku używanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W roku 2000 Wnioskodawczyni zakupiła od osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej budynek mieszkalny w stanie surowym otwartym. W roku 2001 w stanie niezmienionym wprowadziła część budynku tj. 65 % do firmy – którą prowadzi jako osoba fizyczna – z przeznaczeniem na wynajem pokoi gościnnych. Pozostała część budynku tj. 35 % przeznaczona została na cele mieszkalne. Prace wykończeniowe i adaptacyjne tego budynku były prowadzone w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nakłady na powyższe prace były ujmowane w księgach rachunkowych firmy w wysokości 65 % całkowitych nakładów. Po zakończeniu prac budynek jako mieszkalny został zgłoszony do użytkowania do Starostwa Powiatowego, a następnie wprowadzony do ewidencji środków trwałych z dniem 27.11.2001 r. Wartość początkowa budynku została ustalona na podstawie poniesionych nakładów i stanowiła 65 % wartości całkowitej. W miesiącu następnym po przyjęciu do użytkowania tj. w grudniu 2001 r. Wnioskodawczyni rozpoczęła amortyzację budynku z zastosowaniem stawki 2,5%. W 2004 r. pozostała część budynku została również wprowadzona do ewidencji środków trwałych i jest wykorzystywana w celu prowadzonej działalności gospodarczej tj. wynajem miejsc krótkotrwałego zakwaterowania PKD 55.23.Z.

Wnioskodawczyni zamierza sprzedać budynek, który został przedstawiony w opisie stanu faktycznego. Budynek od momentu oddania do użytkowania i wprowadzenia do ewidencji środków trwałych jest wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

– Czy zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości 2,5 % było prawidłowe, czy powinna być zastosowana stawka w wysokości 1,5 %?
– Czy odpłatne zbycie budynku będzie opodatkowane tak jak przychód z działalności gospodarczej?

Zdaniem Wnioskodawczyni do celów ustalenia stawki procentowej amortyzacji budynku, Wnioskodawczyni posłużyła się Klasyfikacją Środków Trwałych, wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999 r. (Dz. U. nr 112, poz. 1317 ), w której hotele i podobne budynki krótkotrwałego zakwaterowania znajdują się w grupie 1, podgrupa 10, rodzaj 109. W wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych stanowiących załącznik nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) wyżej wymieniona grupa i podgrupa została umieszczona w poz. 02 ze stawką 2,5 %.

Odpłatne zbycie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ budynek nie utracił cech budynku mieszkalnego i bez dodatkowej adaptacji może być wykorzystywany przez potencjalnego nabywcę na cele mieszkalne. Podstawą do zastosowania zwolnienia od podatku jest art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), z którego treści wynika między innymi, że do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanego na potrzeby związane z działalnością gospodarczą budynku mieszkalnego. Odpłatne zbycie tego budynku nie będzie również podlegało podatkowi ryczałtowemu w wysokości 10 % zgodnie z art. 28 w/w ustawy, w brzmieniu obowiązującym do końca 2006 r., ponieważ od nabycia nieruchomości minęło więcej niż 5 lat.

W świetle obowiązującego st...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »