Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

09.02.2007

Opodatkowanie podatkiem VAT najmu lokalu użytkowego

Pytanie podatnika: Czy czynności najmu lokalu użytkowego (stanowiącego współwłasność ustawową), w sytuacji gdy umowę najmu tego lokalu podpisała tylko żona wnioskodawcy, nie podlegają opodatkowaniu u wnioskodawcy?

DECYZJA

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zmienia z urzędu jako wydane z rażącym naruszeniem prawa postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach z dnia 4 maja 2006r., nr IUS/PP3/4430/30/06/81039 stwierdzające nieprawidłowość stanowiska podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2006r. (data wpływu 6 luty 2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu lokalu użytkowego i stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione w w/w wniosku z dnia 3 lutego 2006r. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 3 lutego 2006 r. (wpływ do urzędu 6 lutego 2006r.) podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego m.in. w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności najmu lokalu użytkowego.

Przedstawiając własne stanowisko podatnik stwierdził, iż z uwagi na fakt, że lokal został wycofany z ewidencji środków trwałych oraz, że złożył wraz z żoną oświadczenie o opłacaniu przychodów z najmu tylko przez żonę, obowiązek podatkowy w zakresie ewentualnego rozliczenia się z podatku od towarów i usług po przekroczeniu obrotu w wysokości 10.000 euro powstanie tylko po stronie małżonki.

Wnioskodawca nie będzie więc zobowiązany do rozliczania podatku od towarów i usług z tytułu najmu tego lokalu.

W przedmiotowym wniosku podatnik zaznaczył, iż :

- prowadził działalność gospodarczą w zakresie handlu detalicznego, którą zawiesił z dniem 1 lutego 2006r. likwidując punkt handlowy,
- lokal użytkowy, w którym mieścił się punkt handlowy jest współwłasnością podatnika i jego małżonki,
- nakładów na nabycie lokalu użytkowego nie rozliczono w ramach podatku od towarów i usług,
- z dniem 31 stycznia 2006r. lokal ten został wycofany z ewidencji środków trwałych,
- z dniem 1 lutego 2006r. małżonka podatnika podpisała umowę najmu tego lokalu, deklarując jednocześnie zryczałtowaną formę rozliczania przychodu z najmu lokalu,
- pismem z dnia 31 stycznia 2006r. podatnik wraz z żoną złożył do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach oświadczenie, iż całość przychodu uzyskanego z najmu lokalu użytkowego będzie opodatkowana przez jego małżonkę.

Postanowieniem z dnia 4 maja 2006 r. Nr IUS/PP3/4430/30/06/ 81039 Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gliwicach uznał za nieprawidłowe stanowisko podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

W uzasadnieniu postanowienia stwierdzono, iż cyt.:

"....Zdaniem tutejszego organu podatkowego przychód uzyskany z najmu przedmiotowego lokalu jest przychodem z działalności gospodarczej - vide: postanowienie IUS PDFD1-415/18/06 z dnia 26-04-2006r.

Zatem przedmiotowe przychody z najmu lokalu użytkowego będącego składnikiem majątku związanego z działalnością gospodarczą podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT i jako czynny podatnik VAT winien Pan rozliczyć w zakresie VAT, dokumentując fakturą VAT i ewidencjonując w rejestrze sprzedaży, zgodnie z wymogami przepisów ustawy o podatku od towarów i...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających poglębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »