Szukaj
Wykop ten artykuł Dołącz do nas na Facebooku
REKLAMA

Ważne informacje w serwisie:




Aktualności:

wszystkie aktualności »

Artykuły: Zobowiązania podatkowe, czyli jak płacić podatki

05.06.2008

Podatek PCC nie może być kosztem uzyskania przychodu

Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego koszt podatku od czynności cywilnoprawnych, poniesiony przez Spółkę przy jej zawiązaniu może stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008 r. (data wpływu 25 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest spółką handlową prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie zagospodarowania, sprzedaży oraz wynajmu nieruchomości na własny rachunek.

Spółka została związana aktem notarialnym w dniu 19 października 2007 r.

Pokrycie kapitału zakładowego Spółki nastąpiło przez wniesienie przez wspólnika spółkę X S. A. wkładu pieniężnego oraz wkładu niepieniężnego w postaci prawa użytkowania wieczystego gruntu.

W związku z zawarciem umowy spółki (aktu notarialnego) notariusz jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych, pobrał od Spółki podatek od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego koszt podatku od czynności cywilnoprawnych, poniesiony przez Spółkę przy jej zawiązaniu może stanowić koszt uzyskania przychodu Wnioskodawcy w rozumieniu przepisu art. 15 ust. 1 ustawy o CIT?

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotowy wydatek może zostać uznany jako koszt uzyskania przychodu, ponieważ spełnia przesłanki zawarte w tym przepisie oraz nie został zawarty w katalogu wydatków podlegających wyłączeniu (art. 16 ust. 1 ww. ustawy).

Spółka stoi na stanowisku, że rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków organizacyjnych, w tym m. in. podatku od czynności cywilnoprawnych przy zawarciu umowy spółki. Poniesienie tego wydatku, zdaniem Spółki, umożliwia utworzenie i wyposażenie w majątek podmiotu gospodarczego, który w przyszłości będzie osiągać przychody podlegające opodatkowaniu. Wydatku tego nie można wprawdzie bezpośrednio powiązać z określonym przychodem, to należy uznać, iż stanowi on uzasadniony koszt pośredni funkcjonowania Spółki.

Na potwierdzenie powyższego stanowiska Spółka przywołuje wyroki sądowe oraz interpretacje organów podatkowych tj.: wyrok NSA z dnia 22 lutego 2006 r., sygn. ... oraz z dnia 7 marca 2006 r., sygn. I FSK 121/05; interpretację Naczelnika Urzędu Skarbowego w Socha...

DOSTĘP DO PEŁNEJ TREŚCI SERWISU WWW.PODATKI.BIZ JEST BEZPŁATNY
WYMAGANE JEST JEDNAK ZALOGOWANIE DO SERWISU.
UŻYTKOWNICY ZALOGOWANI MOGĄ RÓWNIEŻ DODAWAĆ KOMENTARZE.

Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy
do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego.

REJESTRACJA

dla nowych użytkowników

LOGOWANIE

dla użytkowników podatki.biz

podaj e-mail:
wprowadź hasło:

zapomniałem hasła | problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU PODATKI.BIZ?

Otrzymujesz całkowicie bezpłatny stały dostęp do wielu informacji, między innymi do:

  • ujednolicanych na bieżąco aktów prawnych (podatki, ubezpieczenia społeczne i działalność gospodarcza)
  • narzędzi: powiadamiania o nowych przepisach, zmianach w przepisach i terminach
  • kalkulatorów i baz danych
  • działów tematycznych zawierających pogłębione informacje na interesujące Cię tematy; omówienia, odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
  • strony osobistej, na której znajdziesz aktualne informacje przeznaczone dla osoby o Twoim profilu zawodowym. Dodatkowo będziesz mógł edytować własną listę zakładek w celu szybszego docierania do szczegółowej informacji
  • newslettera informującego regularnie o wydarzeniach związanych z podatkami i działalnością gospodarczą

Czas rejestracji - ok. 1 min

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem »